Albanian Bible

Jobi 29

Jobi

Return to Index

Chapter 30

1


 

   "Tani pėrkundrazi mė tė rinjtė se unė mė pėrqeshin, ata qė etėrit e tyre nuk do tė kishin pranuar t`i vija midis qenve tė kopesė sime.  

 

 


2


 

   Fundja, pėr ēfarė do tė mė shėrbente forca e duarve tė tyre? Fuqia e tyre ėshtė shkatėrruar.  

 

 


3


 

   Tė sfilitur nga mizerja dhe nga uria, ikin natėn nė shketėtirėn e shkretuar dhe shterpė,  

 

 


4


 

   duke shkulur bar tė hidhur pranė gėmushave dhe rrėnjė gjineshtre pėr ushqimin e tyre.  

 

 


5


 

   Janė pėrzėnė nga mjediset prej njerėzve qė ulėrijnė prapa tyre si tė ishin vjedhės.  

 

 


6


 

   Janė tė detyruar tė jetojnė nė skėrkat e luginave, nė shpellat e tokės dhe midis shkėmbinjve;  

 

 


7


 

   ulėrijnė midis kaēubeve dhe shtrėngohen bashkė nėn ferrishtat;  

 

 


8


 

   njerėz budallenj, po, njerėz pa vlerė, tė dėbuar nga vendi i tyre.  

 

 


9


 

   Tani jam bėrė kėnga e tyre e talljes, po, jam bėrė gazi i tyre.  

 

 


10


 

   Kanė tmerr nga unė, rrinė larg meje dhe nuk ngurrojnė tė mė pėshtyjnė nė fytyrė.  

 

 


11


 

   Meqenėse Perėndia ka lėshuar disi litarin e ēadrės sime dhe mė ka poshtėruar, ata kanė thyer ēdo fre para meje.  

 

 


12


 

   Kėta zuzarė ēohen nė tė djathtėn time, i shtyjnė larg kėmbėt e mia dhe pėrgatitin kundėr meje rrugėt qė tė mė shkatėrrojnė.  

 

 


13


 

   Prishin rrugėn time, keqėsojnė fatkeqėsinė time, megjithėse askush nuk i ndihmon.  

 

 


14


 

   Afrohen si nėpėrmjet njė tė ēare tė madhe, sulen kundėr meje si njė stuhi.  

 

 


15


 

   Mė sulmojnė tmerre; gjuajnė nderin tim si era, dhe begatia ime zhdavaritet si njė re.  

 

 


16


 

   Unė shkrihem pėrbrenda, dhe ditėt e hidhėrimit mė kanė pushtuar.  

 

 


17


 

   Natėn ndjej sikur mė shpojnė kockat, dhe dhembjet mė brejnė pa pushim.  

 

 


18


 

   Nga dhuna e madhe rrobat e mia deformohen, mė shtrėngojnė pėrreth si jaka e mantelit tim.  

 

 


19


 

   Ai mė ka hedhur nė baltė dhe jam bėrė si pluhuri dhe hiri,  

 

 


20


 

   Unė tė bėrtas ty, dhe ti nuk mė pėrgjigjesh; tė rri pėrpara, por ti rri duke mė shikuar.  

 

 


21


 

   Je bėrė mizor me mua; mė pėrndjek me fuqinė e dorės sate.  

 

 


22


 

   Mė ngre lart mbi erėn, bėn qė tė eci kaluar mbi tė dhe mė zhduk nė stuhi.  

 

 


23


 

   E di nė tė vėrtetė qė ti mė ēon nė vdekje, nė shtėpinė ku mblidhen gjithė tė gjallėt.  

 

 


24


 

   me siguri nuk do ta shtrijė dorėn e tij te varri, megjithėse nė fatkeqėsinė e tij bėrtet pėr tė kėrkuar ndihmė.  

 

 


25


 

   A nuk kam qarė vallė pėr atė qė ishte nė fatkeqėsi, dhe a nuk jam hidhėruar pėr tė varfrin?  

 

 


26


 

   Kur prisja tė mirėn, erdhi e keqja; kur prisja dritėn, erdhi errėsira.  

 

 


27


 

   Zorrėt e mia ziejnė pa pushim, kanė ardhur pėr mua ditė vuajtjesh.  

 

 


28


 

   Shkoj rreth e qark i nxirė, krejt, por jo nga dielli; ngrihem nė kuvend dhe bėrtas pėr tė kėrkuar ndihmė.  

 

 


29


 

   Jam bėrė vėlla me ēakallin dhe shok me strucin.  

 

 


30


 

   Lėkura ime qė mė mbulon ėshtė nxirė dhe kockat e mia digjen nga nxehtėsia.  

 

 


31


 

   Qestja ime shėrben vetėm pėr vajtime dhe flauti im pėr tinguj vajtues.  

 

 


Jobi 31

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: