Albanian Bible

Jobi 7

Jobi

Return to Index

Chapter 8

1


 

   Atėherė Bildadi nga Shuahu u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2


 

   "Deri kur do tė flasėsh nė kėtė mėnyrė, dhe fjalėt e gojės sate do tė jenė si njė erė e furishme?  

 

 


3


 

   A mundet Perėndia tė shtrėmbėrojė gjykimin dhe i Potfuqishmi tė pėrmbysė drejtėsinė?  

 

 


4


 

   Nė rast se bijtė e tu kanė mėkatuar kundėr tij, ai i ka braktisur nė prapėsinė e tyre.  

 

 


5


 

   Por nė rast se ti e kėrkon Perėndinė dhe i lutesh fort tė Plotfuqishmit,  

 

 


6


 

   nė rast se je i pastėr dhe i ndershėm, me siguri ai do tė ngrihet nė favorin tėnd dhe do tė rivendosė selinė e drejtėsisė sate.  

 

 


7


 

   Ndonėse gjendja jote e kaluar ka qenė njė gjė e vogėl,  

 

 


8


 

   e ardhmja jote do tė jetė e madhe. Pyet, pra, brezat qė shkuan dhe shqyrto gjėrat e zbuluara nga etėrit e tyre;  

 

 


9


 

   ne nė tė vėrtetė i pėrkasim sė djeshmes dhe nuk dimė asgjė, sepse ditėt tona mbi tokė janė si njė hije.  

 

 


10


 

   A nuk do tė mėsojnė vallė ata dhe nuk do tė flasin, duke nxjerrė fjalė nga zemra e tyre?  

 

 


11


 

   A mund tė rritet papirusi jashtė moēalit dhe a mund tė zhvillohet xunkthi pa ujė?  

 

 


12


 

   Ndėrsa ėshtė ende i gjelbėr, pa qenė prerė, ai thahet para ēdo bari tjetėr.  

 

 


13


 

   Kėto janė rrugėt e tė gjithė atyre qė harrojnė Perėndinė; kėshtu shpresa e tė paudhit tretet.  

 

 


14


 

   Besimi i tij do tė pritet dhe sigurimi i tij ėshtė si njė pėlhurė merimange.  

 

 


15


 

   Ai mbėshtetet te shtėpia e tij, ajo nuk qėndron; kapet te ajo, por ajo nuk mban.  

 

 


16


 

   Ai ėshtė krejt i gjelbėr nė diell dhe degėt e tij zgjaten mbi kopshtin e tij;  

 

 


17


 

   dhe rrėnjėt e tij pleksen rreth njė grumbulli gurėsh dhe depėrtojnė midis gurėve tė shtėpisė.  

 

 


18


 

   Por nė rast se shkėputet nga vendi i tij, ky e mohon, duke thėnė: "Nuk tė kam parė kurrė!".  

 

 


19


 

   Ja, ky ėshtė gėzimi i mėnyrės sė tij tė tė jetuarit, ndėrsa tė tjerėt do tė dalin nga pluhuri.  

 

 


20


 

   Ja, Perėndia nuk e flak njeriun e ndershėm, as i ndihmon keqbėrėsit.  

 

 


21


 

   Ai do t`i japė edhe mė buzėqeshje gojės sate dhe kėngė gėzimi buzėve tė tua.  

 

 


22


 

   Ata qė tė urrejnė do tė mbulohen me turp dhe ēadra e tė paudhėve do tė zhduket".  

 

 


Jobi 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: