Albanian Bible

Jobi 4

Jobi

Return to Index

Chapter 5

1


 

   "Bėrtit, pra! A ka vallė ndonjė qė tė pėrgjigjet? Kujt prej shenjtorėve do t`i drejtohesh?  

 

 


2


 

   Zemėrimi nė fakt e vret tė pamendin dhe zilia e vret budallanė.  

 

 


3


 

   E kam parė tė pamendin tė lėshojė rrėnjė, por shumė shpejt e mallkova banesėn e tij.  

 

 


4


 

   Bijtė e tij nuk kanė asnjė siguri, janė tė shtypur te porta, dhe nuk ka njeri qė t`i mbrojė.  

 

 


5


 

   I urituri pėrpin tė korrat e tij, ia merr edhe sikur tė jenė midis gjembave, dhe njė lak pėrpin pasurinė e tij.  

 

 


6


 

   Sepse shpirtligėsia nuk del nga pluhuri dhe mundimi nuk mbin nga toka;  

 

 


7


 

   por njeriu lind pėr tė vuajtur, ashtu si shkėndija pėr t`u ngjitur lart.  

 

 


8


 

   Por unė do tė kėrkoja Perėndinė, dhe Perėndisė do t`i besoja ēėshtjen time,  

 

 


9


 

   atij qė bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė njihen; mrekulli tė panumėrta,  

 

 


10


 

   qė i jep shiun tokės dhe dėrgon ujin nė fushat;  

 

 


11


 

   qė ngre tė varfrit dhe vė nė siguri lart ata qė vuajnė.  

 

 


12


 

   I bėn tė kota synimet e dinakėve, dhe kėshtu duart e tyre nuk mund tė realizojnė planet e tyre;  

 

 


13


 

   i merr tė urtėt nė dredhinė e tyre, dhe kėshtu kėshilla e tė pandershmėve shpejt bėhet tym.  

 

 


14


 

   Gjatė ditės ata hasin nė errėsirė, bash nė mesditė ecin me tahmin sikur tė ishte natė;  

 

 


15


 

   por Perėndia e shpėton nevojtarin nga shpata, nga goja e tė fuqishmėve dhe nga duart e tyre.  

 

 


16


 

   Kėshtu ka shpresė pėr tė mjerin, por padrejtėsia ia mbyll gojėn atij.  

 

 


17


 

   Ja, lum njeriu qė Perėndia dėnon; prandaj ti mos e pėrbuz ndėshkimin e tė Plotfuqishmit;  

 

 


18


 

   sepse ai e bėn plagėn, dhe pastaj e fashon, plagos, por duart e tij shėrojnė.  

 

 


19


 

   Nga gjashtė fatkeqėsi ai do tė tė ēlirojė, po, nė tė shtatėn e keqja nuk do tė tė prekė.  

 

 


20


 

   Nė kohė zie do tė tė shpėtojė nga vdekja, nė kohė lufte nga forca e shpatės.  

 

 


21


 

   Do t`i shpėtosh fshikullit tė gjuhės, nuk do tė trembesh kur tė vijė shkatėrrimi.  

 

 


22


 

   Do tė qeshėsh me shkatėrrimin dhe me zinė, dhe nuk do tė kesh frikė nga bishat e dheut;  

 

 


23


 

   sepse do tė kesh njė besėlidhje me gurėt e dheut, dhe kafshėt e fushave do tė jenė nė paqe me ty.  

 

 


24


 

   Do tė dish qė ēadra jote ėshtė e siguruar; do tė vizitosh kullotat e tua dhe do tė shikosh qė nuk mungon asgjė.  

 

 


25


 

   Do tė kuptosh qė pasardhėsit e tu janė tė shumtė dhe tė vegjlit e tu si bari i fushave.  

 

 


26


 

   Do tė zbresėsh nė varr nė moshė tė shkuar, ashtu si nė stinėn e vet mblidhet njė tog duajsh.  

 

 


27


 

   Ja ē`kemi gjetur; kėshtu ėshtė. Dėgjoje dhe pėrfito".  

 

 


Jobi 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: