Albanian Bible

Jobi 3

Jobi

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Atėherė Elifazi nga Temani u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2


 

   "A do tė tė bezdiste ndokush nė rast se do tė provonte tė tė fliste? Por kush mund t`i ndalė fjalėt?  

 

 


3


 

   Ja ti ke mėsuar shumė prej tyre dhe ua ke fortėsuar duart e lodhura;  

 

 


4


 

   fjalėt e tua u kanė dhėnė zemėr tė lėkundurve dhe kanė forcuar gjunjėt qė gjunjėzohen.  

 

 


5


 

   Por tani qė e keqja tė zuri ty, nuk je nė gjendje tė veprosh; tė ka goditur ty, dhe ti e ke humbur fare.  

 

 


6


 

   Mėshira jote a nuk ėshtė vallė besimi yt, dhe ndershmėria e sjelljes sate, shpresa jote?  

 

 


7


 

   Mbaje mend: cili i pafajmė ėshtė zhdukur vallė, dhe a janė shkatėrruar vallė njerėzit e ndershėm?  

 

 


8


 

   Ashtu siē e kam parė unė vetė, ata qė lėrojnė paudhėsinė dhe mbjellin mjerimin, vjelin frytet e tyre.  

 

 


9


 

   Me frymėn e Perėndisė ata vdesin, era e zemėrimit tė tij i tret ata.  

 

 


10


 

   Vrumbullima e luanit, zėri i luanit tė egėr dhe dhėmbėt e luanėve tė vegjėl janė thyer.  

 

 


11


 

   Luani vdes pėr mungesė gjahu dhe tė vegjlit e luaneshės shpėrndahen.  

 

 


12


 

   Njė fjalė mė ka ardhur fshehurazi dhe veshi im ka zėnė pėshpėritjen e saj.  

 

 


13


 

   Midis mendimeve tė vizioneve tė natės, kur njė gjumė i rėndė bie mbi njerėzit,  

 

 


14


 

   mė pushtoi njė llahtari e madhe dhe njė rrėqethje qė bėri tė dridhen gjithė kockat e mia.  

 

 


15


 

   Njė frymė mė kaloi pėrpara, dhe m`u ngritėn pėrpjetė qimet e trupit.  

 

 


16


 

   Ai u ndal, por nuk munda ta dalloj pamjen e tij; njė figurė mė rrinte para syve; kishte heshtje, pastaj dėgjova njė zė qė thoshte:  

 

 


17


 

   "A mund tė jetė njė i vdekshėm mė i drejtė se Perėndia? A mund tė jetė njė njeri mė i pastėr se Krijuesi i tij?  

 

 


18


 

   Ja, ai nuk u zė besė as shėrbėtorėve tė tij, dhe gjen madje tė meta edhe tek engjėjt e tij;  

 

 


19


 

   aq mė tepėr tek ata qė banojnė nė shtėpi prej argjile, themelet e tė cilave janė nė pluhur, dhe shtypen si njė tenjė.  

 

 


20


 

   Nga mėngjesi deri nė mbrėmje shkatėrrohen; zhduken pėr fare, dhe asnjeri nuk i vė re.  

 

 


21


 

   Litarin e ēadrės sė tyre vallė a nuk ua kėpusin? Ata vdesin, por pa dituri"".  

 

 


Jobi 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: