Albanian Bible

Nehemia 6

Nehemia

Return to Index

Chapter 7

1


 

   Kur muret pėrfunduan dhe unė vura nė vend portat, dhe derėtarėt, kėngėtarėt dhe Levitėt u caktuan nė funksionet e tyre,  

 

 


2


 

   komandėn e Jeruzalemit ia dhashė Hananit, vėllait tim, dhe Hananiahut, qeveritarit tė fortesės, sepse ishte njeri besnik dhe kishte frikė nga Perėndia mė tepėr se shumė tė tjerė.  

 

 


3


 

   Dhe u thashė atyre: "Portat e Jeruzalemit nuk duhet tė hapen deri sa tė fillojė tė djegė dielli; dhe ndėrsa rojet janė akoma nė vendroje, portat tė mbahen tė mbyllura dhe me shufra. Tė vendosen roje nga banorėt e Jeruzalemit, disa nė vendin e tyre mbi muret dhe tė tjerė pėrpara shtėpisė sė tyre".  

 

 


4


 

   Qyteti ishte i madh dhe i gjerė, por brenda tij kishte pak njerėz dhe nuk ndėrtoheshin shtėpi.  

 

 


5


 

   Atėherė Perėndia im mė vuri nė zemėr detyrėn tė mbledh parinė, gjyqtarėt dhe popullin, pėr t`i regjistruar sipas gjenealogjive tė tyre. Dhe gjeta regjistrin gjenealogjik tė atyre qė ishin kthyer nga  

 

 


6


 

   Kėta janė ata tė krahinės qė u kthyen nga robėria, ata qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte internuar dhe qė ishin kthyer nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij.  

 

 


7


 

   Kėta janė ata qė u kthyen me Zorobabelin, Jeshuan, Nehemian, Azarian, Raamiahun, Nahamanin, Mardokeon, Bilshanin, Misperethin, Bigvain, Nehumin dhe Banaahun. Numri i njerėzve tė popullit tė Izraelit:  

 

 


8


 

   bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind shtatėdhjetė e dy veta.  

 

 


9


 

   Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy veta.  

 

 


10


 

   Bijtė e Arahut, gjashtėqind e pesėdhjetė e dy veta.  

 

 


11


 

   Bijtė e Pahath-Moabit, bijtė e Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e tetėmbėdhjetė veta.  

 

 


12


 

   Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr veta.  

 

 


13


 

   Bijtė e Zatujit, tetėqind e dyzet e pesė veta.  

 

 


14


 

   Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė veta.  

 

 


15


 

   Bijtė e Binuit, gjashtėqind e dyzet e tetė veta.  

 

 


16


 

   Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tetė veta.  

 

 


17


 

   Bijtė e Azgadit, dy mijė e treqind e njėzet e dy veta.  

 

 


18


 

   Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė veta.  

 

 


19


 

   Bijtė e Bigvait, dy mijė e gjashtėdhjetė e shtatė veta.  

 

 


20


 

   Bijtė e Adinit, gjashtėqind e pesėdhjetė e pesė veta.  

 

 


21


 

   Bijtė e Aterit, nga familja e Ezekias, nėntėdhjetė e tetė veta.  

 

 


22


 

   Bijtė e Hashumit, treqind e njėzet e tetė veta.  

 

 


23


 

   Bijtė e Bezait, treqind e njėzet e katėr veta.  

 

 


24


 

   Bijtė e Harifit, njėqind e dymbėdhjetė veta.  

 

 


25


 

   Bijtė e Gabaonit, nėntėdhjetė e pesė veta.  

 

 


26


 

   Burrat e Betlemit dhe tė Netofahut, njėqind e tetėdhjetė e tetė veta.  

 

 


27


 

   Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė veta.  

 

 


28


 

   Burrat e Beth-Azmavethit, dyzet e dy veta.  

 

 


29


 

   Burrat e Kirjath-Jearimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre veta.  

 

 


30


 

   Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė veta.  

 

 


31


 

   Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy veta.  

 

 


32


 

   Burrat e Bethelit dhe tė Ait, njėqind e njėzet e tre veta.  

 

 


33


 

   Burrat e njė Nebos tjetėr, pesėdhjetė e dy veta.  

 

 


34


 

   Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr veta.  

 

 


35


 

   Bijtė e Harimit, treqind e njėzet veta.  

 

 


36


 

   Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė veta.  

 

 


37


 

   Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e njė veta.  

 

 


38


 

   Bijtė e Senaahut, tre mijė e nėntėqind e tridhjetė veta.  

 

 


39


 

   Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e gjashtėdhjetė e tre veta.  

 

 


40


 

   Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy veta.  

 

 


41


 

   Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė veta.  

 

 


42


 

   Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė veta.  

 

 


43


 

   Levitėt: bijtė e Jeshuas, nga familja e Kadmielit, bijtė e Hodevahut, shtatėdhjetė e katėr veta.  

 

 


44


 

   Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e dyzet e tetė veta.  

 

 


45


 

   Derėtarėt: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, njėqind e tridhjetė e tetė veta.  

 

 


46


 

   Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Taboathit,  

 

 


47


 

   bijtė e Keros, bijtė e Sias, bijtė e Padonit,  

 

 


48


 

   bijtė e Lebanas, bijtė e Hagabas, bijtė e Salmait,  

 

 


49


 

   bijtė e Hananit, bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit,  

 

 


50


 

   bijtė e Reajahut, bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodės,  

 

 


51


 

   bijtė e Gazamit, bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut,  

 

 


52


 

   bijtė e Besait, bijtė e Meunimit, bijtė e Nefishesimit,  

 

 


53


 

   bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit,  

 

 


54


 

   bijtė e Bazlithit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas,  

 

 


55


 

   bijtė e Barkos, bijtė e Siseras, bijtė e Tamahut,  

 

 


56


 

   bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas.  

 

 


57


 

   Bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit: bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Peridas,  

 

 


58


 

   bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit,  

 

 


59


 

   bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokerethit nga Tsebaimi, bijtė e Amonit.  

 

 


60


 

   Shuma e Nethinejve dhe bijve tė shėrbėtorėve tė Salomonit, treqind e nėntėdhjetė e dy veta.  

 

 


61


 

   Kėta janė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerubi, nga Adoni dhe nga Imeri, dhe qė nuk qenė nė gjendje tė pėrcaktonin shtėpinė e tyre atėrore ose pasardhjen e tyre, pėr tė vėrtetuar qė i pėrkisnin Izraelit;  

 

 


62


 

   bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjashtėqind e dyzet e dy veta.  

 

 


63


 

   Midis priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Kotsit, bijtė e Barzilait; i cili ishte martuar me njė nga bijat e Barzijlait, Galaaditit, dhe mori emrin e tyre.  

 

 


64


 

   Kėta kėrkuan listat e tyre midis atyre qė ishin regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk i gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr;  

 

 


65


 

   qeveritari i urdhėroi qė tė mos hanin gjėra shumė tė shenjta deri sa tė paraqitej njė prift me Urimin dhe me Thumimin.  

 

 


66


 

   E tėrė asambleja kishte gjithsej dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta,  

 

 


67


 

   pėrveē shėrbėtorėve tė tyre dhe shėrbėtoreve tė tyre, qė ishin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė veta. Kishin gjithashtu dyqind e dyzet e pesė kėngėtarė dhe kėngėtare.  

 

 


68


 

   Kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka,  

 

 


69


 

   katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė.  

 

 


70


 

   Disa tė parė tė shtėpive atėrore bėnė dhurata pėr punėn e ndėrtimit. Qeveritari i dha thesarit njė mijė darikė ari, pesėdhjetė kupa, pesėqind e tridhjetė rroba priftėrinjsh.  

 

 


71


 

   Disa tė parė tė shtėpive atėrore i dhanė thesarit pėr punėn e ndėrtimit njėzet mijė darikė ari dhe dy mijė mina argjendi.  

 

 


72


 

   Pjesa tjetėr e popullit dha njėzet mijė darikė ari, dy mijė mina argjendi dhe gjashtėdhjetė e shtatė rroba priftėrinjsh.  

 

 


73


 

   Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, disa nga populli, Nethinejtė dhe tėrė Izraelitėt u vendosėn nė qytetet e tyre. Kur arriti muaji i shtatė, bijtė e Izraelit ishin nė qytetet e tyre.  

 

 


Nehemia 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: