Albanian Bible

Esdra 1

Esdra

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Kėta janė njerėzit e provincės qė u kthyen nga robėria, midis atyre qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte ēuar nė robėri nė Babiloni, dhe qė u kthyen nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij.  

 

 


2


 

   Ata qė erdhėn me Zorobabelin ishin Jeshua, Nehemia, Serajahu, Relajahu, Mardokeo, Bilshani, Mispari, Bigvai, Rehumi dhe Baanahu.  

 

 


3


 

   Bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind e shtatėdhjetė e dy.  

 

 


4


 

   Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy.  

 

 


5


 

   Bijtė e Arahut, shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė.  

 

 


6


 

   Bijtė e Pahath-Moabit, pasardhės tė Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e dymbėdhjetė.  

 

 


7


 

   Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr.  

 

 


8


 

   Bijtė e Zatuit, nėntėqind e dyzet e pesė.  

 

 


9


 

   Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė.  

 

 


10


 

   Bijtė e Banit, gjashtėqind e dyzet e dy.  

 

 


11


 

   Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tre.  

 

 


12


 

   Bijtė e Azgadit, njė mijė e dyqind e njėzet e dy.  

 

 


13


 

   Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.  

 

 


14


 

   Bijtė e Bigvait, dy mijė e pesėdhjetė e gjashtė.  

 

 


15


 

   Bijtė e Adinit, katėrqind e pesėdhjetė e katėr.  

 

 


16


 

   Bijtė e Aterit, domethėnė tė Ezekias, nėntėdhjetė e tetė.  

 

 


17


 

   Bijtė e Betsait, treqind e njėzet e tre.  

 

 


18


 

   Bijtė e Jorahut, njėqind e dymbėdhjetė.  

 

 


19


 

   Bijtė e Hashumit, dyqind e njėzet e tre.  

 

 


20


 

   Bijtė e Gibarit, nėntėdhjetė e pesė.  

 

 


21


 

   Bijtė e Betlemit, njėqind e njėzet e tre.  

 

 


22


 

   Burrat e Netofahut, pesėdhjetė e gjashtė.  

 

 


23


 

   Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė.  

 

 


24


 

   Burrat e Azmavethit, dyzet e dy.  

 

 


25


 

   Burrat e Kirjath-Arimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre.  

 

 


26


 

   Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė.  

 

 


27


 

   Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy.  

 

 


28


 

   Burrat e Bethelit dhe tė Ait, dyqind e njėzet e tre.  

 

 


29


 

   Bijtė e Nebos, pesėdhjetė e dy.  

 

 


30


 

   Bijtė e Magbishit, njėqind e pesėdhjetė e gjashtė.  

 

 


31


 

   Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr.  

 

 


32


 

   Bijtė e Harimit, treqind e njėzet.  

 

 


33


 

   Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e pesė.  

 

 


34


 

   Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė.  

 

 


35


 

   Bijtė e Senaahut, tre mijė e gjashtėqind e tridhjetė.  

 

 


36


 

   Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e shtatėdhjetė e tre.  

 

 


37


 

   Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy.  

 

 


38


 

   Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė.  

 

 


39


 

   Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė.  

 

 


40


 

   Levitėt: bijtė e Jeshuas dhe tė Kadmielit, pasardhės tė Hodaviahut, shtatėdhjetė e katėr.  

 

 


41


 

   Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e njėzet e tetė.  

 

 


42


 

   Bijtė e derėtarėve: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, gjithsej njėqind e tridhjetė e nėntė.  

 

 


43


 

   Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Tabaothit,  

 

 


44


 

   bijtė e Kerosit, bijtė e Siahas, bijtė e Padonit,  

 

 


45


 

   bijtė e Lebanahut, bijtė e Hagabahut, bijtė e Akubit,  

 

 


46


 

   bijtė e Hagabit, bijtė e Shamlait, bijtė e Hananit,  

 

 


47


 

   bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit, bijtė e Reajahut,  

 

 


48


 

   bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodas, bijtė e Gazamit,  

 

 


49


 

   bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut, bijtė e Besait,  

 

 


50


 

   bijtė e Asnahut, bijtė e Mehunimit, bijtė e Nefusimit,  

 

 


51


 

   bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit,  

 

 


52


 

   bijtė e Batsluthit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas,  

 

 


53


 

   bijtė e Barkosit, bijtė e Siseras, bijtė e Thamahut,  

 

 


54


 

   bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas,  

 

 


55


 

   bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit; bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Perudas,  

 

 


56


 

   bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit,  

 

 


57


 

   bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokereth-Hatsebaimit, bijtė e Amit.  

 

 


58


 

   Tėrė Nethinejtė dhe bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit ishin treqind e nėntėdhjetė e dy.  

 

 


59


 

   Kėta qenė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerub-Adani dhe nga Imeri; por ata nuk qenė nė gjendje tė tregonin shtėpinė e tyre atėrore dhe pasardhėsit e tyre, pėr tė provuar nė se ishin nga Izraeli;  

 

 


60


 

   bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjithsej gjashtėqind e pesėdhjetė e dy.  

 

 


61


 

   Midis bijve tė priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Hakotsit, bijtė e Barzilait, qė kishte pėr grua njė nga bijat e Barzilait, Galaaditit, dhe qė u quajt me emrin e tyre.  

 

 


62


 

   Kėta kėrkuan listėn e tyre midis atyre tė regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk e gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr.  

 

 


63


 

   Qeveritari i urdhėroi ata tė mos hanin asgjė nga gjėrat shumė tė shenjta deri sa tė mos paraqitej njė prift me Urim dhe Thumim.  

 

 


64


 

   Tėrė asambleja pėrbėhej nga dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta.  

 

 


65


 

   Pa llogaritur shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret e tyre, qė arrinin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė; midis tyre kishte gjithashtu dyqind kėngėtarė dhe kėngėtare.  

 

 


66


 

   Ata kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka,  

 

 


67


 

   katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė.  

 

 


68


 

   Disa tė parė tė shtėpive atėrore, kur arritėn nė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem, dhanė bujarisht dhurata pėr shtėpinė e Perėndisė, nė mėnyrė qė ajo tė ngrihej pėrsėri nė vendin e mėparshėm.  

 

 


69


 

   I dhanė thesarit tė veprės, sipas mjeteve tė tyre, gjashtėdhjetė e njė mijė darikė ari, pesė mijė mina argjendi dhe njėqind veshje prifti.  

 

 


70


 

   Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, njerėzit e popullit, kėngėtarėt, derėtarėt dhe Nethinejtė, u vendosėn nė qytetet e tyre, dhe gjithė Izraelitėt nė qytetet e tyre.  

 

 


Esdra 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: