Albanian Bible

2 i Kronikave 35

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 36

1


 

   Atėherė populli i vendit mori Jehoahazin, birin e Josias, dhe e bėri mbret nė Jeruzalem nė vend tė atit tė tij.  

 

 


2


 

   Jehoahazi ishte njėzet e tre vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tre muaj nė Jeruzalem.  

 

 


3


 

   Mbreti i Egjiptit e hoqi nga froni nė Jeruzalem dhe i vuri vendit njė gjobė njėqind talentash argjendi dhe njė talent ari.  

 

 


4


 

   Pastaj mbreti i Egjiptit bėri mbret tė Judės dhe tė Jeruzalemit vėllanė e tij Eliakimin, tė cilit ia ndėrroi emrin dhe e quajti Jehojakim. Neko pėrkundrazi mori vėllanė e tij Jehoahaz dhe e ēoi nė Egjipt.  

 

 


5


 

   Jehojakimi ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi njėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, Perėndisė tė tij.  

 

 


6


 

   Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, doli kundėr tij dhe e lidhi me zinxhira prej bronzi pėr ta ēuar nė Babiloni.  

 

 


7


 

   Nebukadnetsari ēoi gjithashtu nė Babiloni njė pjesė tė sendeve tė shtėpisė tė Zotit dhe i vuri nė pallatin e tij nė Babiloni.  

 

 


8


 

   Pjesa tjetėr e bėmave tė Jehojakimit, gjėrat e neveritshme qė kreu dhe tė gjitha ato qė u gjetėn kundėr tij, ja, janė tė shkruara nė librin e mbretėrve tė Izraelit dhe tė Judės. nė vend tė tij mbretėroi i biri, Jehojakini.  

 

 


9


 

   Jehojakini ishte tetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tre muaj dhe dhjetė ditė nė Jeruzalem. Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit.  

 

 


10


 

   Nė fillim tė vitit tė ri mbreti Nebukadnetsar dėrgoi ta marrė dhe e ēoi nė Babiloni me gjėrat e ēmuara tė shtėpisė tė Zotit. Pastaj bėri mbret tė Judės dhe tė Jeruzalemit Sedekian, vėllanė e Jehojakinit.  

 

 


11


 

   Sedekia ishte njėzet vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi njėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem.  

 

 


12


 

   Edhe ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, Perėndisė tė tij, dhe nuk u pėrul pėrpara profetit Jeremia, qė fliste nga ana e Zotit.  

 

 


13


 

   Ai ngriti krye gjithashtu kundėr mbretit Nebukadnetsar, qė e kishte vėnė tė betohej nė emėr tė Perėsndisė por ai e mpiu zverkun e tij dhe ngurtėsoi zemrėn e tij, duke mos pranuar tė kthehej tek Zoti, Perėndia i Izraelit.  

 

 


14


 

   Edhe tėrė krerėt e priftėrinjve dhe populli mėkatuan gjithnjė e mė tepėr duke ndjekur tė gjitha gjėrat e neveritshme tė kombeve dhe e ndotėn shtėpinė se Zotit, qė ai u kishte shenjtėruar nė Jeruzalem.  

 

 


15


 

   Zoti, Perėndia i etėrve tė tyre, u dėrgoi atyre, qė nė fillim dhe me kėmbėngulje, paralajmėrime me anė tė lajmėtarėve tė tij, sepse donte ta shpėtonte popullin e tij dhe banesėn e tij.  

 

 


16


 

   Por ata u tallėn me lajmėtarėt e Perėndisė, pėrēmuan fjalėt e tij dhe vunė nė lojė profetėt e tij, deri sa zemėrimi i Zotit kundėr popullit tė tij arriti njė pikė nė tė cilėn nuk kishte rrugėdalje.  

 

 


17


 

   Atėherė ai bėri qė tė dalin kundėr tyre mbreti i Kaldeasve, qė vrau me shpatė tė rinjtė e tyre nė shtėpinė e shenjtėrores sė tyre, pa pasur mėshirė pėr tė riun, pėr virgjireshėn, pėr plakun ose pėr flokėthinjurin. Zoti i dha tė gjithė nė duart e tij.  

 

 


18


 

   Nebukadnetsari solli nė Babiloni tė gjitha sendet e shtėpisė sė Perėndisė, tė mėdha ose tė vogla, thesaret e shtėpisė tė Zotit dhe thesaret e mbretit dhe tė parisė sė tij.  

 

 


19


 

   Pastaj i vunė zjarrin shtėpisė tė Perėndisė, rrėzuan muret e Jeruzalemit, u vunė flakėn tė gjitha pallateve tė tij dhe shkatėrruan tė gjitha sendet me vlerė.  

 

 


20


 

   Pėrveē kėsaj Nebukadnetsari internoi nė Babiloni ata qė i kishin shpėtuar shpatės; kėta u bėnė shėrbėtorė tė tij dhe tė bijve tė tij deri nė ardhjen e mbretėrisė sė Persisė,  

 

 


21


 

   qė kėshtu tė realizohej fjala e Zotit qė u shqiptua nga goja e Jeremias, deri sa vendi tė kremtonte tė shtunat e tij. Nė fakt ai kremtoi tė shtunėn pėr gjithė kohėn e shkretimit tė tij deri sa u mbushėn tė shtatėdhjetė vjetėt.  

 

 


22


 

   Nė vitin e parė tė Kirit, mbretit tė Persisė, me qėllim qė tė realizohej fjala e Zotit qė u shqiptua nga goja e Jeremias, Zoti e nxiti frymėn e Kirit, mbret tė Persisė, qė tė nxirrte njė dekret pėr  

 

 


23


 

   "Kėshtu thotė Kiri, mbret i Persisė: Zoti, Perėndia i qiejve, mė ka dhėnė tėrė mbretėritė e dheut. Ai mė ka urdhėruar t`i ndėrtoj njė shtėpi nė Jeruzalem, qė ėshtė nė Judė. Kush nga ju i pėrket popullit tė tij? Zoti, Perėndia i tij, qoftė me tė dhe le tė niset!".  

 

 


Esdra 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: