Albanian Bible

2 i Kronikave 26

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 27

1


 

   Jothami ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Jerushah; ishte bija e Tsadokut.  

 

 


2


 

   Ai bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, pikėrisht ashtu si kishte vepruar i ati, Uziahu; (megjithėse nuk hyri nė tempullin e Zotit), por populli i tij vazhdonte tė korruptohej.  

 

 


3


 

   Ai ndėrtoi portėn e sipėrme tė shtėpisė tė Zotit dhe bėri shumė punime nė muret e Ofelit.  

 

 


4


 

   Pėrveē kėsaj ndėrtoi qytete nė krahinėn malore tė Judės dhe kala dhe kulla ndėr pyje.  

 

 


5


 

   I shpalli gjithashtu luftė mbretit tė bijve tė Amonit dhe i mundi ata. Bijtė e Amonit i dhanė atė vit njėqind talenta argjendi, dhjetė mijė kore gruri dhe dhjetė mijė elbi. Po kjo sasi iu dorėzua nga bijtė e Amonit vitin e dytė dhe tė tretė.  

 

 


6


 

   Kėshtu Jothami u bė i fuqishėm, sepse rregulloi ecjen e tij pėrpara Zotit, Perėndisė tė tij.  

 

 


7


 

   Pjesa tjetėr e bėmave tė Jothamit, tėrė luftėrat dhe ndėrmarrjet e tij janė shkruar nė librin e mbretėrve tė Izraelit dhe tė Judės.  

 

 


8


 

   Ai ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem.  

 

 


9


 

   Pastaj Jothamin pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytetin e Davidit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ashazi.  

 

 


2 i Kronikave 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: