Albanian Bible

1 i Kronikave 23

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 24

1


 

   Klasat e bijve tė Aaronit ishin kėto. Bijtė e Aaronit ishin Nadabi, Abihu, Eleazari dhe Ithamari.  

 

 


2


 

   Nadabi dhe Abihu vdiqėn para atit tė tyre dhe nuk lanė fėmijė; prandaj ushtruan detyrėn e priftit Eleazari dhe Ithamari.  

 

 


3


 

   Pastaj Davidi, sė bashku me Tsadokun, nga bijtė e Eleazarit, dhe me Ahimelekun, nga bijtė e Ithamarit, i ndau sipas detyrave tė shėrbimit tė tyre.  

 

 


4


 

   Me qenė se kishte mė tepėr familjarė midis bijve tė Eleazarit sesa midis bijve tė Ithamarit, ata u ndanė nė kėtė mėnyrė: pėr bijtė e Eleazarit, gjashtėmbėdhjetė tė parė tė shtėpisė atėrore dhe pėr bijtė e Ithamarit, tetė tė parė sipas shtėpive tė tyre atėrore.  

 

 


5


 

   Ata u ndanė me short, si njera palė ashtu dhe pala tjetėr, sepse kishte princa tė shenjtėrores dhe princa tė Perėndisė qoftė midis bijve tė Eleazarit, qoftė midis bijve tė Ithamarit.  

 

 


6


 

   Shkruesi Shemajahu, bir i Nathaneelit, njė Levit i regjistroi nė prani tė mbretit, tė princave, tė priftit Tsadok, tė Ahimelekut, birit tė Abiathsarit, dhe tė tė parėve tė shtėpive atėrore tė priftėrinjve dhe tė Levitėve. U hodh nė short njė shtėpi atėrore pėr Eleazarin dhe njė tjetėr pėr Ithamarin.  

 

 


7


 

   I pari i caktuar nga shorti ishte Jehojaribi, i dyti Jedajahu,  

 

 


8


 

   i treti Harimi, i katėrti Seorimi,  

 

 


9


 

   i pesti Malkijahu, i gjashti Mijamimi,  

 

 


10


 

   i shtati Hakotsi, i teti Abijahu,  

 

 


11


 

   i nėnti Jeshua, i dhjeti Shekanjahu,  

 

 


12


 

   i njėmbėdhjeti Eliashibi, i dymbėdhjeti Jakimi,  

 

 


13


 

   i trembėdhjeti Hupahu, i katėrmbėdhjeti Jeshebeabi,  

 

 


14


 

   i pesėmbėdhjeti Bilgahu, i gjashtėmbėdhjeti Imeri,  

 

 


15


 

   i shtatėmbėdhjeti Heziri, i tetėmbėdhjeti Hapitsetsi,  

 

 


16


 

   i nėntėmbėdhjeti Pethahiahu, i njėzeti Jehezekeli,  

 

 


17


 

   i njėzetenjėti Jakini, i njėzetedyti Gamuli,  

 

 


18


 

   i njėzetetreti Delajahu, i njėzetekatėrti Maaziahu.  

 

 


19


 

   Kėto ishin turnet pėr shėrbimin e tyre kur hynin nė shtėpinė e Zotit, sipas normave tė caktuara nga Aaroni, ati i tyre, duke iu pėrmbajur urdhrave tė Zotit, Perėndisė tė Izraelit.  

 

 


20


 

   Sa pėr pjesėn tjetėr tė bijve tė Levit, tė bijve tė Amramit, Shubaeli; tė bijve tė Shubaelit, Jehdia.  

 

 


21


 

   Pėr Rehabiahun, bijve tė Rehabiahut, ata kishin si tė parė Ishshiahun.  

 

 


22


 

   Pėr Itsharitėt, ata kishin si tė parė Shelomothin: bijtė e Shelomothit kishin Jahathin.  

 

 


23


 

   Bijtė e Hebronit patėn si tė parė Jeriahun, si tė dytė Amariahun, tė tretė Jahazielin dhe tė katėrt Jekomeamin.  

 

 


24


 

   Nga bijtė e Uzielit tė parė kishin Mikahun; nga bijtė e Mikahut, Shamirin;  

 

 


25


 

   i vėllai i Mikahut, Ishshiahu; nga bijtė e Ishshiahut, Zakarian.  

 

 


26


 

   Nga bijtė e Merarit ishin Mahli dhe Mushi; biri i Jaaziahut, Beno.  

 

 


27


 

   Bijtė e Merarit me anė tė Jaaziahut ishin Beno, Shohami, Zakuri dhe Ibri.  

 

 


28


 

   Nga Mahli kemi Eleazarin, qė nuk pati fėmijė.  

 

 


29


 

   Nga Kishi, birin e Kishit, Jerahmeelin.  

 

 


30


 

   Bijtė e Mushit ishin Mahli, Ederi dhe Jerimothi. Kėta ishin bijtė e Levitėve sipas shtėpive tė tyre atėrore.  

 

 


31


 

   Edhe kėta, ashtu si bijtė e Aaronit, vėllezėr tė tyre, hodhėn nė short nė prani tė mbretit David, tė Tsadokut, tė Ahimelekut dhe tė tė parėve tė shtėpive atėrore tė priftėrinjve dhe tė Levitėve. Tė parėt e shtėpive atėrore u trajtuan nė tė njėjtėn mėnyrė si vėllezėrit e tyre tė rinj.  

 

 


1 i Kronikave 25

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: