Albanian Bible

1 i Kronikave 15

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 16

1


 

   Kėshtu e prunė arkėn e Perėndisė dhe e vendosėn nė mes tė tabernakullit qė Davidi kishte ngritur pėr tė; pastaj ofruan olokauste dhe flijime falenderimi pėrpara Perėndisė.  

 

 


2


 

   Kur Davidi mbaroi sė ofruari olokaustet dhe flijimet e falenderimit, ai bekoi popullin nė emėr tė Zotit;  

 

 


3


 

   pastaj u ndau tėrė Izraelitėve, burra dhe gra, secilit prej tyre njė bukė, njė racion mish dhe njė sasi rrushi tė thatė.  

 

 


4


 

   Pastaj vendosi pėrpara arkės tė Zotit disa Levitė pėr tė kryer shėrbimin pėr tė kujtuar, pėr tė falenderuar dhe pėr tė lėvduar Zotin, Perėndinė e Izraelit;  

 

 


5


 

   Asafi, i pari, Zakaria i dyti mbas tij, pastaj Jeieli, Shemiramothi, Jehieli, Matithiahu, Eliabi, Benajahu, Obed-Edomi dhe Jejeli. Ata u binin harpave dhe qesteve, ndėrsa Asafi u binte cembaleve.  

 

 


6


 

   Priftėrinjtė Benajah dhe Jahaziel pėrkundrazi i binin trombės vazhdimisht pėrpara arkės sė besėlidhjes sė Perėndisė.  

 

 


7


 

   Atė ditė Davidi u besoi pėr herė tė parė Asafit dhe vėllezėrve tė tij detyrėn qė tė kėndonin lėvdata Zotit.  

 

 


8


 

   Kremtoni Zotin, kujtoni emrin e tij; bėjini tė njohura veprat e tij midis popujve.  

 

 


9


 

   Kėndojini atij, lėvdoheni, mendoni tė gjitha mrekullitė e tij.  

 

 


10


 

   Lėvdohuni me emrin e tij tė shenjtė; u gėzofshin zemrat e tė gjithė atyre qė kėrkojnė Zotin!  

 

 


11


 

   Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij, kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij!  

 

 


12


 

   Kujtoni mrekullitė qė ka bėrė, ēuditė e tij dhe gjykimet qė kanė dalė nga goja e tij,  

 

 


13


 

   ju, o stermpa tė Izraelit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhurit e tij!  

 

 


14


 

   Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij i gjejmė mbi tė gjithė tokėn.  

 

 


15


 

   Mos harroni kurrė besėlidhjen e tij, fjalėn e tij tė urdhėruar pėr njė mijė breza,  

 

 


16


 

   besėlidhjen e lidhur me Abrahamin, betimin qė i ka bėrė Isakut,  

 

 


17


 

   qė ia konfirmoi Jakobit si njė statut dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme,  

 

 


18


 

   duke thėnė: "Unė do t`ju jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj".  

 

 


19


 

   kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, fare i pakėt dhe tė huaj nė vend.  

 

 


20


 

   Kur shkonin nga njė komb nė njė tjetėr, nga njė mbretėri nė njė popull tjetėr,  

 

 


21


 

   ai nuk lejoi qė ndokush t`i shtypte; pėrkundrazi dėnoi disa mbretėr pėr dashurinė qė ushqente pėr ta,  

 

 


22


 

   duke thėnė: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos u bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi".  

 

 


23


 

   Kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės, lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij!  

 

 


24


 

   Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mrekullitė e tij midis tėrė popujve!  

 

 


25


 

   Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė tė lėvdohet nė kulm; ai ėshtė me friksuėsi nga tėrė perėnditė.  

 

 


26


 

   Sepse tėrė perėnditė e kombeve janė idhuj, kurse Zoti ka krijuar qiejtė.  

 

 


27


 

   Shkėlqimi dhe madhėria janė para tij, forca dhe gėzimi ndodhen nė banesėn e tij.  

 

 


28


 

   Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė.  

 

 


29


 

   Jepini Zotit zulmin qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani para tij. Bini pėrmbys para Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij;  

 

 


30


 

   dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, bota ėshtė e qėndrueshme dhe nuk do tė tundet.  

 

 


31


 

   Le tė gėzohen qiejtė dhe toka, dhe le tė thonė kombet: "Zoti mbretėron".  

 

 


32


 

   Le tė gjėmojė deti dhe tėrė ato qė janė nė tė;  

 

 


33


 

   atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit, sepse ai vjen tė gjykojė tokėn.  

 

 


34


 

   Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.  

 

 


35


 

   Thoni: "Shpėtona, o Perėndi i shpėtimit tonė! Na mblidh dhe na ēliro nga kombet, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė mburremi se tė kemi lėvduar".  

 

 


36


 

   I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga amshimi nė amshim! Dhe tėrė populli tha: "Amen", dhe lėvdoi Zotin.  

 

 


37


 

   Kėshtu Davidi la Asafin dhe vėllezėrit e tij atje pėrpara arkės sė besėlidhjes tė Zotit, me qėllim qė tė shėrbenin vazhdimisht pėrpara arkės, sipas nevojave tė ēdo dite,  

 

 


38


 

   la edhe Obed-Edomin dhe tė gjashtėdhjetė e tetė vėllezėrit e tij (Obed-Edomi, bir i Jeduthunit dhe Hosahu si derėtarė),  

 

 


39


 

   dhe priftin Tsadok dhe priftėrinjtė vėllezėr tė tij pėrpara tabernakullit tė Zotit, nė vendin e lartė qė ishte nė Gabaon,  

 

 


40


 

   me qėllim qė ata t`i ofronin Zotit olokauste mbi altarin e olokausteve, vazhdimisht nė mėngjes e nė mbrėmje, sipas tėrė atyre qė janė shkruar nė ligjin e Zotit, qė ai ia kishte imponuar Izraelit.  

 

 


41


 

   Dhe me ta ishin Hemani, Jeduthuni dhe tė tjerėt qė ishin zgjedhur dhe caktuar me emėr pėr tė lėvduar Zotin, sepse mirėsia e tij ėshtė e pėrjetshme.  

 

 


42


 

   Me ta ishin gjithashtu Hemani dhe Jeduthuni me bori dhe cembale, pėr ata qė do t`u binin veglave, dhe me vegla muzikore pėr tė shoqėruar kėngėt e Perėndisė. Bijtė e Jeduthunit duhet tė rrinin te porta.  

 

 


43


 

   Mė nė fund tėrė populli u kthye, secili nė shtėpinė e vet, dhe Davidi u kthye pėr tė bekuar shtėpinė e vet.  

 

 


1 i Kronikave 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: