Albanian Bible

1 i Kronikave 14

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 15

1


 

   Davidi ndėrtoi disa shtėpi nė qytetin e Davidit, pėrgatiti njė vend pėr arkėn e Perėndisė dhe ngriti njė ēadėr pėr atė.  

 

 


2


 

   Atėherė Davidi tha: "Asnjeri nuk duhet tė mbartė arkėn e Zotit pėrveē Levitėve, sepse Zoti ka zgjedhur ata pėr ta mbajtur arkėn e Perėndisė dhe pėr t`i shėrbyer atij pėrjetė".  

 

 


3


 

   Davidi mblodhi tėrė Izraelin nė Jeruzalem pėr ta ēuar arkėn e Zotit nė vendin qė i kishte pėrgatitur.  

 

 


4


 

   Davidi mblodhi edhe bijtė e Aaronit dhe Levitėt.  

 

 


5


 

   Nga bijtė e Kehathit, Urielin, tė parin, dhe njėqind e njėzet vėllezėrit e tij;  

 

 


6


 

   nga bijtė e Merarit, Asajahun, tė parin, dhe dyqind e njėzet vėllezėrit e tij;  

 

 


7


 

   nga bijtė e Gershomit, Joelin, tė parin, dhe njėqind e tridhjetė vėllezėrit e tij;  

 

 


8


 

   nga bijtė e Elitsafanit, Shemajahun, tė parin, dhe dyqind vėllezėrit e tij;  

 

 


9


 

   nga bijtė e Hebronit, Elielin, tė parin, dhe tetėdhjetė vėllezėrit e tij;  

 

 


10


 

   nga bijtė e Uzielit, Aminadabin, tė parin, dhe njėqind e dymbėdhjetė vėllezėrit e tij.  

 

 


11


 

   Pastaj Davidi thirri priftėrinjtė Tsadok dhe Abiathar, dhe Levitėt Uriel, Asajahu, Joel, Shemajahu, Eliel dhe Aminadab,  

 

 


12


 

   dhe u tha atyre: "Ju jeni tė parėt e shtėpive atėrore tė Levitėve; shenjtėrohuni, ju dhe vėllezėzit tuaj, qė tė mund tė transportojnė arkėn e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, nė vendin qė i kam pėrgatitur.  

 

 


13


 

   Sepse herėn e parė ju nuk ishit dhe Zoti, Perėndia ynė, hapi njė tė ēarė midis nesh, sepse nuk e kishim kėrkuar sipas rregullave tė caktuara".  

 

 


14


 

   Kėshtu priftėrinjtė dhe Levitėt u shenjtėruan pėr tė transportuar arkėn e Zotit, Perėndisė tė Izraelit.  

 

 


15


 

   Bijtė e Levitėve e mbajtėn arkėn e Perėndisė mbi shpatullat e tyre me anė tė shufrave, ashtu si kishte urdhėruar Moisiu sipas fjalės tė Zotit.  

 

 


16


 

   Pastaj Davidi urdhėroi krerėt e Levitėve tė caktonin vėllezėrit e tyre kėngėtarė me vegla muzikore, harpa, qeste dhe cembale pėr tė pasur tinguj gėzimi.  

 

 


17


 

   Prandaj Levitėt caktuan Hemanin, birin e Joelit, midis vėllezėrve tė tij, Asafin, birin e Berakiahut, dhe midis bijve tė Merarit, vėllezėrit e tyre, Ethanin, birin e Kushajahut.  

 

 


18


 

   Me ta ishin vėllezėrit e tyre tė klasės sė dytė: Zakaria, Beni, Jaazieli, Semiramothi, Jehieli, Uni, Eliabi, Benajahu, Maasejahu, Matithiahu, Elifalehu, Miknejahu, Obed-Edomi dhe Jeeli, qė ishin derėtarė.  

 

 


19


 

   Kėngėtarėt Heman, Asaf dhe Ethan pėrdornin cembale prej bronzi;  

 

 


20


 

   Zakaria, Azieli, Shemiramothi, Jehieli, Uni, Eliabi, Maasejahu dhe Benajahu u binin harpave pėr zėra sopranoje;  

 

 


21


 

   Matithiahu, Elifalehu, Miknejahu, Obed-Edomi, Jejeli dhe Azaziahu u binin qesteve nė oktavė pėr tė udhėhequr kėngėn;  

 

 


22


 

   Kenaiahu, i pari i Levitėve, ishte i ngarkuar me kėngėn; ai drejtonte kėngėn, sepse ishte kompetent nė kėtė fushė.  

 

 


23


 

   Berekiahu dhe Elkanahu ishin derėtarė pranė arkės.  

 

 


24


 

   Priftėrinjtė Shebarniahu, Joshafati, Nethaneel, Amasai, Zakaria, Benajah dhe Elezieri u binin borive pėrpara arkės sė Perėndisė, kurse Obed-Edomi dhe Jehijahu kryenin detyrėn e derėtarit afėr arkės.  

 

 


25


 

   Atėherė Davidi, pleqtė e Izraelit dhe komandantėt e mijėshėve vepruan me gėzim nė transportimin e arkės sė besėlidhjes tė Zotit nga shtėpia e Obed-Edomit.  

 

 


26


 

   Kėshtu, sepse Perėndia i ndihmoi Levitėt qė mbanin arkėn e besėlidhjes tė Zotit, u ofruan si flijime shtatė dema dhe shtatė desh.  

 

 


27


 

   Davidi kishte veshur njė mantel prej liri tė hollė, ashtu si tėrė Levitėt qė mbanin arkėn, kėngėtarėt dhe Kenianahu, drejtuesi i kėngės sė bashku me kėngėtarėt; Davidi kishte veshur gjithashtu njė efod prej liri.  

 

 


28


 

   Kėshtu tėrė Izraeli e ēoi lart arkėn e besėlidhjes tė Zotit me klithma gėzimi nėn tingujt e burive, brirėve, cembaleve, qesteve dhe harpave.  

 

 


29


 

   Por ndodhi qė, ndėrsa arka e besėlidhjes tė Zotit arriti nė qytetin e Davidit, Mikal, e bija e Saulit, duke shikuar nga dritarja, pa mbretin David qė kėrcente dhe hidhej pėrpjetė, dhe e pėrēmoi nė zemėr tė saj.  

 

 


1 i Kronikave 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: