Albanian Bible

1 i Kronikave 9

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 10

1


 

   Filistejtė luftuan kundėr Izraelit dhe Izraelitėt ikėn me vrap para Filistejve dhe ranė tė vrarė nė malin Gilboa.  

 

 


2


 

   Filistejtė ndoqėn nga afėr Saulin dhe bijtė e tij dhe vranė Jonathanin, Abinadabin dhe Malkishuan, bij tė Saulit.  

 

 


3


 

   Beteja u bė e ashpėr kundėr Saulit, harkėtarėt e goditėn dhe ai u plagos rėndė.  

 

 


4


 

   Atėherė Sauli i tha shqyrtarit tė tij: "Nxirr shpatėn tėnde dhe mė shpo me atė, qė kėta tė parrethprerė tė mos vijnė e tė tallen me mua". Por shqyrtari i tij nuk deshi ta bėnte, sepse ishte trembur shumė. Atėherė Sauli mori shpatėn dhe u hodh mbi tė.  

 

 


5


 

   Kur shqyrtari e tij pa qė Sauli kishte vdekur, edhe ai u hodh mbi shpatėn e tij dhe vdiq.  

 

 


6


 

   Kėshtu vdiq Sauli me tre bijtė e tij; tėrė shtėpia e tij u shua tok.  

 

 


7


 

   Kur tė gjithė Izraelitėt qė banonin nė kėtė luginė panė qė tė tyret kishin ikur dhe qė Sauli dhe bijtė e tij kishin vdekur, ata braktisėn qytetet e tyre dhe ikėn me vrap. Atėherė erdhėn Filistejtė dhe u vendosėn nė vendin e tyre.  

 

 


8


 

   Tė nesėrmen Filistejtė erdhėn pėr tė zhveshur tė vrarėt dhe gjetėn Saulin dhe bijtė e tij tė rėnė mbi malin Gilboa.  

 

 


9


 

   E zhveshėn Saulin, i morėn kokėn dhe armaturėn dhe ēuan lajmėtarė nė tė gjithė vendin e Filistejve pėr tė njoftuar lajmin nė tempullin e idhujve tė tyre dhe gjithė popullit.  

 

 


10


 

   E vendosėn pastaj armaturėn e tij nė tempullin e perėndive tė tyre dhe gozhduan kokėn e tij nė tempullin e Dagonit.  

 

 


11


 

   Kur tėrė banorėt e Jabeshit tė Galaadit mėsuan tėrė atė qė Filistejtė i kishin bėrė Saulit,  

 

 


12


 

   tėrė njerėzit trima u ngritėn mė kėmbė, morėn kufomėn e Saulit dhe kufomat e bijve tė tij dhe i ēuan nė Jabesh; pastaj i varrosėn kockat e tyre nėn brukėn e Jabeshit dhe agjeruan shtatė ditė.  

 

 


13


 

   Kėshtu Sauli vdiq pėr shkak, tė mosbensikėrisė sė tij ndaj Zotit, sepse nuk kishte respektuar fjalėn e Zotit dhe njėkohėsisht kishte konsultuar njė medium pėr tė marrė kėshilla prej saj,  

 

 


14


 

   dhe nuk ishte kėshilluar pėrkundrazi me Zotin. Prandaj Zoti e bėri tė vdesė dhe ia kaloi mbretėrinė Davidit, birit tė Isait.  

 

 


1 i Kronikave 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: