Albanian Bible

1 i Mbretėrve 16

1 i Mbretėrve

Return to Index

Chapter 17

1


 

   Elia, Tishbiti, njė nga banorėt e Galaadit i tha Ashabit: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė rron Zoti, Perėndia i Izraelit, nė prani tė tė cilit unė ndodhem, nuk do tė ketė as vesė as shi gjatė kėtyre viteve, veēse me fjalėn time".  

 

 


2


 

   Pastaj fjala e Zotit iu drejtua atij, duke thėnė:  

 

 


3


 

   "Largohu qė kėtej, ktheu nga lindja dhe fshihu pranė pėrroit Kerith, qė ndodhet nė lindje tė Jordanit.  

 

 


4


 

   Do tė pish ujė nė pėrrua dhe unė i kam urdhėruar korbat qė tė tė japin tė hash atje".  

 

 


5


 

   Kėshtu ai u nis dhe veproi sipas fjalės tė Zotit; shkoi dhe u vendos pranė pėrroit Kerith, qė ndodhet nė lindje tė Jordanit.  

 

 


6


 

   Korbat i sillnin bukė e mish nė mėngjes dhe bukė e mish nė mbrėmje, dhe pinte ujė nė pėrrua.  

 

 


7


 

   Mbas njė farė kohe pėrroi shteroi, sepse nuk binte shi mbi vendin.  

 

 


8


 

   Atėherė Zoti i foli, duke thėnė:  

 

 


9


 

   "Ēohu dhe shko tė vendosėsh nė Sarepta tė Sidonėve, sepse atje kam urdhėruar njė grua tė ve tė tė sigurojė ushqimin".  

 

 


10


 

   Ai u ngrit, pra, dhe shkoi nė Sarepta; sapo arriti nė portėn e qytetit, ai pa njė tė ve qė mblidhte dru. Ai e thirri dhe i tha: "Shko dhe mė merr pak ujė nė njė enė qė tė mund tė pi".  

 

 


11


 

   Ndėrsa ajo po shkonte pėr tė marrė ujin, ai e thirri dhe i tha: "Mė sill edhe njė copė bukė".  

 

 


12


 

   Ajo u pėrgjigj: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė rron Zoti, Perėndia yt, bukė nuk kam, por kam vetėm njė dorė miell nė njė enė dhe pak vaj nė njė qyp; dhe tani po mbledh dy copa dru pėr t`i pėrgatitur pėr vete dhe pėr djalin tim; do t`i hamė dhe pastaj kemi pėr tė vdekur".  

 

 


13


 

   Elia i tha: "Mos ki frikė; shko dhe bėj si the; por mė parė bėj njė kulaē tė vogėl pėr mua dhe sillma; pastaj ta bėsh pėr vete dhe pėr djalin tėnd.  

 

 


14


 

   Sepse kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Ena e miellit nuk do tė mbarojė dhe qypi i vajit nuk do tė pakėsohet deri ditėn, qė Zoti tė dėrgojė shiun mbi tokė"".  

 

 


15


 

   Kėshtu ajo shkoi dhe veproi sipas fjalės sė Elias; dhe kėshtu hėngrėn ajo, Elia dhe gjithė familja e saj pėr njė kohė tė gjatė.  

 

 


16


 

   Ena e miellit nuk mbaroi dhe qypi i vajit nuk u pakėsua, sipas fjalės qė Zoti kishte shqiptuar me anė tė Elias.  

 

 


17


 

   Mbas kėtyre ngjarjeve, biri i gruas, qė ishte e zonja e shtėpisė, u sėmur; sėmundja e tij qe aq e rėndė, sa nuk i mbeti mė frymė jete.  

 

 


18


 

   Atėherė ajo i tha Elias: "Ēfarė lidhje kam me ty, o njeri i Perėndisė? Ndofta ke ardhur tek unė pėr tė mė kujtuar mėkatin qė kam bėrė dhe pėr tė vrarė djalin tim?".  

 

 


19


 

   Ai iu pėrgjigj: "Mė jep djalin tėnd". Kėshtu ia mori nga gjiri i saj, e ēoi nė dhomėn lart dhe e shtriu nė shtratin e tij.  

 

 


20


 

   Pastaj i kėrkoi ndihmė Zotit dhe tha: "O Zot, Perėndia im, mos ke goditur me fatkeqėsi edhe kėtė grua tė ve, qė mė strehon, duke bėrė t`i vdesė i biri?".  

 

 


21


 

   U shtri pastaj tri herė mbi fėmijėn dhe kėrkoi ndihmėn e Zotit, duke thėnė: "O Zot, Perėndia im, tė lutem bėj qė t`i kthehet shpirti kėsaj fėmije".  

 

 


22


 

   Zoti e plotėsoi dėshirėn e shprehur nė zėrin e Elias; shpirti i fėmijės u kthye tek ai dhe ai mori jetė pėrsėri.  

 

 


23


 

   Atėherė Elia mori fėmijėn, e zbriti nga dhoma e sipėrme e shtėpisė dhe ia dha nėnės sė tij, duke i thėnė: "Shiko, fėmija jote ėshtė gjallė!".  

 

 


24


 

   Atėherė gruaja i tha Elias: "Tani pranoj qė ti je njė njeri i Perėndisė dhe qė fjala e Zotit nė gojėn tėnde ėshtė e vėrtetė".  

 

 


1 i Mbretėrve 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: