Albanian Bible

1 i Samuelit 28

1 i Samuelit

Return to Index

Chapter 29

1


 

   Filistejtė i mblodhėn tėrė forcat e tyre nė Afek, ndėrsa Izralitėt e ngritėn kampin e tyre pranė burimit tė Jezreelit.  

 

 


2


 

   Princat e Filistejve ecnin me qindėshet dhe mijėshet e tyre, ndėrsa Davidi dhe njerėzit e tij ecnin nė praparojė me Akishin.  

 

 


3


 

   Atėherė krerėt e Filistejve thanė: "Ēfarė po bėjnė kėshtu kėta Hebrenj?". Akishi iu pėrgjegj krerėve tė Filistejve: "A nuk ėshtė ky Davidi, shėrbėtori i Saulit, i mbretit tė Izraelit, qė ka qenė me mua kėto ditė o kėto vite? Tek ai nuk kam gjetur asnjė tė metė tė madhe nga dita e dezertimit tė tij e deri mė sot!".  

 

 


4


 

   Por krerėt e Filistejve u zemėruan me tė dhe i thanė: "Ktheje prapa atė njeri me qėllim qė tė kthehet nė vendin qė i ke caktuar. Tė mos vijė tė luftojė me ne qė tė mos na bėhet armiku ynė gjatė betejės. Si mund ta rifitojė ai favorin e zotėrisė sė tij, veēse me kokėn e kėtyre njerėzve?  

 

 


5


 

   Nuk ėshtė ky Davidi pėr tė cilin kėndonin nė kor nė vallet, duke thėnė: "Sauli ka vrarė mijėshen e tij dhe Davidi dhjetė mijėshen e tij?"".  

 

 


6


 

   Atėherė Akishi thirri Davidin dhe i tha: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, ti je njė njeri i drejtė dhe shoh me kėnaqėsi ecejakun tėnd me mua nė ushtri, sepse nuk kam gjetur asgjė tė keqe qė  

 

 


7


 

   Prandaj kthehu prapa dhe shko nė paqe, mos bėj asgjė qė nuk u pėlqen princave tė Filistejve.  

 

 


8


 

   Davidi i tha Akishit: "Ēfarė kam bėrė dhe ēfarė ke gjetur te shėrbėtori yt prej ditės qė erdha me ty e deri mė sot, qė tė mė pengojnė tė luftoj kundėr armiqve tė mbretit, zotėrisė tim?".  

 

 


9


 

   Akishi iu pėrgjegj Davidit, duke thėnė: "E kupton qė pėr sytė e mi ti je i kėndshėm si njė engjėll i Perėndisė; por princat e Filistejve kanė thėnė: "Ai nuk duhet tė marrė pjesė me ne nė betejė!".  

 

 


10


 

   <aaa see> Prandaj ēohu herėt nesėr nė mėngjes bashkė me shėrbėtorėt e zotėrisė tėnd qė kanė ardhur bashkė me ty; ēohuni nė mėngjes herėt dhe nisuni nė tė gdhirė".  

 

 


11


 

   Kėshtu Davidi dhe njerėzit e tij u ngritėn herėt nė mėngjes pėr t`u nisur dhe pėr t`u kthyer nė vendin e Filistejve. Filistejtė pėrkundrazi shkuan nė Jezreel.  

 

 


1 i Samuelit 30

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: