Albanian Bible

Gjyqtarėt 7

Gjyqtarėt

Return to Index

Chapter 8

1


 

   Burrat e Efraimit i thanė Gedeonit: "Pse je sjellė nė kėtė mėnyrė me ne, duke mos na thirrur kur shkove tė luftosh kundėr Madianit?". Dhe patėn njė grindje tė ashpėr me tė.  

 

 


2


 

   Ai iu pėrgjegj atyre: "Por ēfarė kam bėrė unė kundėr jush? Qėmtimi i Efraimit nuk vlen vallė mė tepėr se sjellja e Abiezerit?  

 

 


3


 

   Perėndia ju dha nė dorė princat e Madianit, Orebin dhe Zeebin; ēfarė mund tė bėja pėr ju?". Kur tha kėto fjalė, zemėrimi i tyre kundėr tij u fashit.  

 

 


4


 

   Gedeoni arriti pastaj nė Jordan dhe e kaloi atė me tė treqind burrat qė ishin me tė; megjthėse tė lodhur ata vazhdonin ta ndiqnin armikun.  

 

 


5


 

   Atyre tė Sukothit u tha: "Ju lutem, u jepni bukė njerėzve qė mė vijnė pas, sepse janė tė lodhur, dhe unė jam duke ndjekur Zebahun dhe Tsalmunain, mbretėr tė Madianit".  

 

 


6


 

   Por krerėt e Sukothit u pėrgjegjėn: "Mos vallė Zebahu dhe Tsalmunai janė nė dorėn tėnde, qė ne tė duhet t`i japim bukė ushtrisė tėnde?".  

 

 


7


 

   Atėherė Gedeoni tha: "Pėr kėtė, kur Zoti tė mė japė nė dorė Zebahun dhe Tsalmunain, do tė copėtoj trupin tuaj me gjembat dhe me ferrat e shkretėtirės.  

 

 


8


 

   Qė andej shkoi nė Penuel dhe u foli nė tė njėjtėn mėnyrė banorėve tė tij; burrat e Penuelit iu pėrgjigjėn nė tė njėjtėn mėnyrė si ata tė Sukothit.  

 

 


9


 

   Kėshtu ai u foli edhe burrave tė Penuelit, duke u thėnė: "Kur tė kthehem nė paqe, do tė rrėzoj kėtė kala".  

 

 


10


 

   Zebahu dhe Tsalmunai ndodheshin nė Karkor me gjithė ushtrinė e tyre prej rreth pesėmbėdhjetė mijė burrash, ajo qė mbetej nga tėrė ushtria e bijve tė lindjes, sepse njėqind e njėzet mijė njerėz qė mbanin shpatė i kishin vrarė.  

 

 


11


 

   Gedeoni shkoi nėpėr rrugėt e atyre qė banonin nė ēadra, nė lindje tė Nobahut dhe tė Jogbehahut, dhe mundi ushtrinė qė e pandehte veten nė siguri.  

 

 


12


 

   Dhe Zebahu dhe Tsalmunai ikėn me vrap; por ai i ndoqi dhe i zuri tė dy mbretėrit e Madianit, Zebahun dhe Tsalmunain, dhe e shpartalloi tėrė ushtrinė.  

 

 


13


 

   Pastaj Gedeoni, bir i Joashit, u kthye nė fushėn e betejės nėpėr tė pėrpjetėn e Heresit.  

 

 


14


 

   Kapi njė tė ri nga njerėzit e Sukothit dhe e mori nė pyetje, dhe ky i dha me shkrim emrat e krerėve dhe tė pleqve tė Sukothit, gjithsej shtatėdhjetė e shtatė burra.  

 

 


15


 

   Pastaj shkoi te njerėzit e Sukothit dhe tha: "Ja, Zebahu dhe Tsalmunai, nė lidhje me tė cilėt jeni tallur me mua, duke thėnė: "Mos vallė Zebahu dhe Tsalmunai janė nė dorėn tėnde, qė ne tė duhet t`u japim bukė njerėzve tė tu tė lodhur?"".  

 

 


16


 

   Mori pastaj pleqtė e qytetit dhe me gjembat dhe ferrat e shkretėtirės u dha njė mėsim burrave tė Sukothit.  

 

 


17


 

   Rrėzoi gjithashtu kalanė e Penuelit dhe vrau njerėzit e qytetit.  

 

 


18


 

   Pastaj u tha Zebahut dhe Tsalmunait: "Si ishin njerėzit qė keni vrarė nė Tabor?". Ata u pėrgjigjėn: "Ishin si ti; secili prej tyre kishte pamjen e birit tė njė mbreti".  

 

 


19


 

   Ai vazhdoi: "Ishin vėllezėrit e mi, bij tė nėnes sime; ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, po tė mos i kishit vrarė, unė nuk do t`ju vrisja!".  

 

 


20


 

   Pastaj i tha Jetherit, birit tė tij tė parė: "Ēohu dhe vriti!". Por i riu nuk e nxori shpatėn, sepse kishte frikė, ishte ende i ri.  

 

 


21


 

   Atėherė Zebahu dhe Tsalmunai thanė: "Ēohu ti vetė dhe na godit, sepse si tė jetė burri ashtu ėshtė edhe forca e tij". Kėshtu Gedeoni u ngrit dhe vrau Zebahun dhe Tsalmunain, dhe shtiu nė dorė gjysmėhėnat qė devetė e tyre mbanin nė qafė.  

 

 


22


 

   Atėherė burrat e Izraelit i thanė Gedeonit: "Mbretėro mbi ne ti, biri yt dhe i biri i birit tėnd, sepse na ke ēliruar nga sundimi i Madianit".  

 

 


23


 

   Por Gedeoni u pėrgjegj: "Unė nuk do tė mbretėroj mbi ju, as edhe biri im!".  

 

 


24


 

   Pastaj Gedeoni u tha: "Por dua t`ju kėrkoj diēka: secili prej jush tė mė japė vathėt e plaēkės sė tij". Ata kishin vathėt prej ari sepse ishin Ismaelitė.  

 

 


25


 

   Ata u pėrgjigjėn: "Ne i japim me gjithė qejf". Kėshtu ata shtrinė njė mantel dhe secili hodhi vathėt e plaēkės sė tij.  

 

 


26


 

   Pesha e vathėve prej ari qė ai kishte kėrkuar ishte njėmijė e shtatėqind sikla ari, pėrveē gjysmėhėnėzave, varėseve dhe rrobave tė purpurta qė vishnin mbretėrit e Madianit, pėrveē qaforeve qė devetė e tyre mbanin nė qafė.  

 

 


27


 

   Pastaj Gedeoni me to bėri njė efod, dhe e vendosi nė Ofrah, nė qytetin e tij; tėrė Izraeli shkoi atje dhe u kurvėrua me tė dhe kėshtu u shndėrrua nė njė lak pėr Gedeonin dhe shtėpinė e tij.  

 

 


28


 

   Kėshtu Madiani u poshtėrua pėrpara bijve tė Izraelit dhe nuk ngriti mė kokė; dhe vendi pati paqe dyzet vjet me radhė, gjatė gjithė jetės sė Gedeonit.  

 

 


29


 

   Pastaj Jerubaali, bir i Joashit, u kthye tė banojė nė shtėpinė e tij.  

 

 


30


 

   Gedeoni pati shtatėdhjetė fėmijė qė dolėn nga ijet e tij, sepse pati shumė gra.  

 

 


31


 

   Por konkubina e tij qė banonte nė Sikem, i lindi edhe ajo njė djalė, tė cilit i vuri emrin Abimelek.  

 

 


32


 

   Pastaj Gedeoni, bir i Joashit, vdiq nė pleqėri tė mbarė dhe u varros nė varrin e Joashit, tė atit tė tij, nė Ofrah tė Abiezeritėve.  

 

 


33


 

   Pas vdekjes sė Gedeonit, bijtė e Izraelit filluan pėrsėri tė kurvėrohen pėrpara Baalit dhe zgjodhėn Baal-Berithin si zot tė tyre.  

 

 


34


 

   Bijtė e Izraelit nuk u kujtuan fare pėr Zotin, Perėndinė e tyre, qė i kishte ēliruar nga tė gjithė armiqtė qė i rrethonin,  

 

 


35


 

   dhe nuk u treguan fare mirėnjohės ndaj shtėpisė sė Jerubaalit (domethėnė tė Gedeonit) pėr gjithė ato tė mira qė i kishte bėrė Izraelit.  

 

 


Gjyqtarėt 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: