Albanian Bible

Gjyqtarėt 1

Gjyqtarėt

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Por Engjelli i Zotit u ngjit nga Gilgali nė Bokim dhe tha: "Unė ju nxora nga Egjipti dhe ju ēova nė vendin qė isha betuar t`u jepja etėrve tuaj. Kisha thėnė gjithashtu: "Nuk do ta prish kurrė besėlidhjen time me ju.  

 

 


2


 

   Por ju nuk do tė lidhni asnjė aleancė me banorėt e kėtij vendi dhe do tė shembni altarėt e tyre". Por ju nuk iu bindėt zėrit tim. Pse e bėtė kėtė?  

 

 


3


 

   Kėshtu unė po ju them tani: Unė nuk do t`i dėboj para jush; por ata do tė jenė si gjemba nė ijet tuaja, dhe perėnditė e tyre do tė jenė pėr ju si njė lak".  

 

 


4


 

   Sapo Engjėlli i Zotit mbaroi sė thėni kėto fjalė tėrė bijve tė Izraelit, populli ngriti zėrin dhe filloi tė qajė.  

 

 


5


 

   Prandaj ky vend u quajt Bokim dhe u bėnė flijime pėr Zotin.  

 

 


6


 

   Jozueu i dha urdhėr popullit tė largohet dhe bijtė e Izraelit shkuan secili nė trashėgiminė e tij pėr tė marrė nė zotėrim vendin.  

 

 


7


 

   Populli i shėrbeu Zotit gjatė gjithė jetės sė Jozueut dhe gjatė gjithė jetės sė pleqve qė jetuan pas Jozueut, dhe qė kishin parė tė gjitha veprat e mėdha qė Zoti kishte bėrė pėr Izraelin.  

 

 


8


 

   Pastaj Jozueu, bir i Nunit dhe shėrbėtor i Zotit, vdiq nė moshėn njėqind e dhjetė vjeē,  

 

 


9


 

   dhe e varrosėn nė territorin e trashėgimisė sė tij nė Timath-Heres, nė krahinėn malore tė Efraimit, nė veri tė malit Gaash.  

 

 


10


 

   Kur tėrė ai brez u bashkua me etėrit e vet, mbas atij doli njė brez i ri qė nuk e njihte Zotin, as veprat qė kishte bėrė pėr Izraelin.  

 

 


11


 

   Bijtė e Izraelit bėnė atė qė ishte keq nė sytė e Zotit dhe u vunė nė shėrbim tė Baalit;  

 

 


12


 

   ata braktisėn Zotin, Perėndinė e etėrve tė tyre, i cili i kishte nxjerrė nga Egjipti, dhe adhuruan perėndi tė tjera ndėrmjet perėndive tė popujve qė i rrethonin, ranė pėrmbys para tyre dhe kėshtu provokuan zemėrimin e Zotit;  

 

 


13


 

   ata brakisėn Zotin dhe u vunė nė shėrbim tė Baalit dhe tė Ashtarothit.  

 

 


14


 

   Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Izraelit dhe e dha nė dorė tė kusarėve qė e zhveshėn; dhe ai i shiti nė duart e armiqve tė tyre qė ndodheshin rreth e qark, tė cilėve nuk qenė mė nė gjendje t`u bėnin ballė.  

 

 


15


 

   Kudo qė shkonin dora e Zotit ishte kundėr tyre dhe u sillte mjerime, ashtu si kishte thėnė Zoti, ashtu siē u ishte betuar ai; dhe u hidhėruan shumė.  

 

 


16


 

   Pastaj Zoti nxirrte gjyqtarė, qė i lironin nga duart e atyre qė i zhvishnin.  

 

 


17


 

   Mjerisht ata nuk i dėgjonin as gjyqtarėt e tyre, por kurvėroheshin pėrpara perėndive tė tjera dhe binin pėrmbys para tyre. Ata braktisėn shpejt rrugėn e ndjekur nga etėrit e tyre, tė cilėt u ishin bindur urdhrave tė Zotit; por ata nuk vepruan ashtu.  

 

 


18


 

   Kur Zoti u nxirrte gjyqtarė, Zoti ishte me gjyqtarin dhe i lironte nga dora e armiqve tė tyre gjatė gjithė jetės sė gjyqtarit; sepse Zoti prekej nga vajtimet e tyre tė shkaktuara nga ata qė i shtypnin dhe i mundonin.  

 

 


19


 

   Por kur gjyqtari vdiste, ata vazhdonin tė korruptoheshin mė shumė se etėrit e tyre, duke ndjekur perėndi tė tjera dhe duke rėnė pėrmbys para tyre; dhe nuk hiqnin dorė aspak nga veprat e tyre dhe nga sjellja e tyre kokėforte.  

 

 


20


 

   Prandaj mėria e Zotit u ndez kundėr Izraelit, dhe ai tha: "Duke qenė se ky komb ka shkelur besėlidhjen qė unė kisha pėrfunduar me etėrit e tyre dhe ata nuk i janė bindur zėrit tim,  

 

 


21


 

   edhe unė nuk do tė dėboj mė para tyre asnjė prej kombeve qė Jozueu la kur vdiq;  

 

 


22


 

   kėshtu me anė tyre do tė vė nė provė Izraelin pėr tė parė nė se do t`i pėrmbahen rrugės sė Zotit dhe do tė ecin nė tė siē bėnė etėrit e tyre, ose jo".  

 

 


23


 

   Prandaj Zoti i la kėto kombe tė qėndrojnė aty pa i dėbuar menjėherė, dhe nuk i dha nė duart e Jozueut.  

 

 


Gjyqtarėt 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: