Albanian Bible

Jozueu 11

Jozueu

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Kėta janė mbretėrit e vendit tė mundur nga bijtė e Izraelit, qė pushtuan territorin e tyre matanė Jordanit, nė drejtim tė lindjes, nga pėrroi Arnon deri nė malin Hermon dhe tėrė Arabahun lindor;  

 

 


2


 

   Sihoni, mbret i Amorejve, qė banonte nė Heshbon dhe sundonte nga Aroeri, qė gjendet mbi brigjet e lumit tė Harnonit, nga gjysma e lumit dhe nga gjysma e Galaadit deri nė lumin Jakob, qė ėshtė kufi me bijtė e Anonit;  

 

 


3


 

   dhe nė pjesėn lindore tė Arabahut nga deti i Kinerethit deri nė detin e Arabahut, nga Deti i Kripur deri nė Beth-Jeshimoth, dhe nė jug deri nė shpatet e Pisgahut.  

 

 


4


 

   Pastaj territori i Ogut, mbretit tė Bashanit, njė nga gjigantėt qė kishin shpėtuar dhe qė banonte nė Ashtaroth dhe nė Edrej,  

 

 


5


 

   dhe qė sundonte mbi malin Hermon, mbi Salkahun, mbi tėrė Bashanin deri nė kufirin e Geshuritėve dhe Maakathitėve, dhe mbi gjysmėn e Galaadit deri nė kufirin e Sihonit, mbretit tė Heshbonit.  

 

 


6


 

   Moisiu, shėrbėtori i Zotit, dhe bijtė e Izraelit i mundėn; pastaj Moisiu, shėrbėtori i Zotit ua dha nė zotėrim vendin e tyre Rubenitėve, Gaditėve dhe gjysmės sė fisit tė Manasit.  

 

 


7


 

   Kėta janė pėrkundrazi mbretėrit e vendit qė Jozueu dhe bijtė e Izraelit i mundėn kėtej Jordanit, nė perėndim, nga Baal-Gadi nė luginėn e Libanit deri nė malin Halak qė ngrihet mbi Seir, vend qė Jozueu  

 

 


8


 

   nė krahinėn malore, nė ultėsirėn, nė Arabah, nė shpatet e maleve, nė shkretėtirė dhe nė Negev; vendi i Hitejve, i Amorejve, i Kananejve, i Perezejve, i Hivejve dhe i Jebusejve;  

 

 


9


 

   mbreti i Jerikos, njė; mbret i Ait, afėr Bethelit, njė;  

 

 


10


 

   mbreti i Jeruzalemit, njė; mbreti i Hebronit, njė;  

 

 


11


 

   mbreti i Jarmuthit, njė; mbreti i Lakishit, njė;  

 

 


12


 

   mbreti i Eglonit, njė; mbreti i Gezerit, njė;  

 

 


13


 

   mbreti i Debirit, njė; mbreti i Gederit, njė;  

 

 


14


 

   mbreti i Hormahut, njė; mbreti i Aradit, njė;  

 

 


15


 

   mbreti i Libnahut, njė; mbreti i Adulamit, njė;  

 

 


16


 

   mbreti i Makedahut, njė; mbreti i Bethelit, njė;  

 

 


17


 

   mbreti i Tapuahut, njė; mbreti i Heferit, njė;  

 

 


18


 

   mbreti i Afekut, njė; mbreti i Sharonit, njė;  

 

 


19


 

   mbreti i Madonit, njė; mbreti i Hatsorit, njė;  

 

 


20


 

   mbreti i Shirom-Meronit, njė; mbreti i Akshafit, njė;  

 

 


21


 

   mbreti i Taanakut, njė; mbreti i Megidos, njė;  

 

 


22


 

   mbreti i Kedeshit, njė; mbreti i Jokneamit, nė Karmel, njė;  

 

 


23


 

   mbreti i Dorit, mbi lartėsinė e Dorit, njė; mbreti i popujve tė Gilgalit, njė;  

 

 


24


 

   mbreti i Tirtsahut, njė. Gjithsej tridhjetė e njė mbretėr.  

 

 


Jozueu 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: