Albanian Bible

Jozueu 3

Jozueu

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Kur tėrė populli mbaroi sė kapėrcyeri Jordanin, Zoti i foli Jozueut, duke i thėnė:  

 

 


2


 

   "Merrni nga radhėt e popullit dymbėdhjetė burra, njė pėr ēdo fis,  

 

 


3


 

   dhe u jepni kėtė urdhėr, duke thėnė: "Merrni dymbėdhjetė gurė qė kėtej, nė mes tė Jordanit, pikėrisht nė vendin ku u ndalėn kėmbėt e priftėrinjve, i merrni, me vete matanė lumit dhe i vendosni nė vendin ku do tė strehoheni sonte"".  

 

 


4


 

   Atėherė Jozueu thirri dymbėdhjetė burrat qė kishte zgjedhur ndėr bijtė e Izraelit, njė pėr ēdo fis,  

 

 


5


 

   dhe u tha atyre: "Kaloni para arkės sė Zotit, Perėndisė tuaj, nė mes tė Jordanit, dhe secili prej jush tė mbajė nė kurriz njė gur, simbas numrit tė fiseve tė bijve tė Izraelit,  

 

 


6


 

   me qėllim qė kjo tė jetė njė shenjė midis jush. Kur nė tė ardhmen bijtė tuaj do t`ju pyesin, duke thėnė: "Ē`janė pėr ju kėta gurė?",  

 

 


7


 

   ju do t`u pėrgjigjeni kėshtu: "Ujėrat e Jordanit u ndanė para arkės sė besėlidhjes tė Zotit; kur ajo kaloi Jordanin, ujėrat e tij u ndanė dhe kėta gurė do tė jenė pėr bijtė e Izraelit njė kujtim pėr jetė"".  

 

 


8


 

   Bijtė e Izraelit bėnė pikėrisht ashtu si i kishte urdhėruar Jozueu: morėn dymbėdhjetė gurė nė mes tė Jordanit, ashtu si e kishte porositur Zoti Jozueun, nė bazė tė numrit tė fiseve tė Izraelit, dhe i morėn me vete matanė lumit nė vendin ku do tė kalonin natėn, dhe i vendosėn aty.  

 

 


9


 

   Jozueu ngriti gjithashtu dymbėdhjetė gurė nė mes tė Jordanit, nė vendin ku ishin ndalur kėmbėt e priftėrinjve qė mbanin arkėn e besėlidhjes; dhe aty kanė mbetur deri mė sot.  

 

 


10


 

   Priftėrinjtė qė mbanin arkėn u ndalėn nė mes tė Jordanit deri sa u plotėsua tėrėsisht ajo qė i kishte urdhėruar Zoti Jozueut t`i thoshte popullit, nė bazė tė tė gjitha atyre qė Moisiu i kishte urdhėruar  

 

 


11


 

   Kur tėrė populli mbaroi sė kaluari, arka e Zotit dhe priftėrinjtė kaluan nė prani tė popullit.  

 

 


12


 

   Bijtė e Rubenit, bijtė e Gadit dhe gjysma e fisit tė Manasit kaluan tė armatosur nė krye tė bijve tė Izraelit, ashtu siē u kishte thėnė Moisiu.  

 

 


13


 

   Rreth dyzet mijė njerėz me veshje lufte kaluan para Zotit nė fushat e Jerikos, gati pėr tė luftuar.  

 

 


14


 

   Po atė ditė, Zoti e bėri tė madh Jozueun nė sytė e tėrė Izraelit, dhe banorėt e tij patėn frikė nga ai ashtu si patėn frikė nga Moisiu gjatė gjithė ditėve tė jetės sė tij.  

 

 


15


 

   Pastaj Zoti i foli Jozueut dhe i tha:  

 

 


16


 

   "Urdhėro priftėrinjtė qė mbajnė arkėn e Dėshmisė tė dalin nga Jordani".  

 

 


17


 

   Atėherė Jozueu urdhėroi priftėrinjtė duke u thėnė: "Dilni nga Jordani".  

 

 


18


 

   Dhe ndodhi qė kur priftėrinjtė qė mbanin arkėn e besėlidhjes sė Zotit, dolėn nga Jordani dhe tabanėt e kėmbėve tė tyre shkelėn tokėn e thatė, ujėrat e Jordanit u kthyen nė vendin e tyre dhe filluan tė rrjedhin si mė parė nė lartėsinė e brigjeve tė tij.  

 

 


19


 

   Populli doli nga Jordani ditėn e dhjetė tė muajit tė parė dhe ngriti kampin e tij nė Gilgal, nė skajin lindor tė Jerikos.  

 

 


20


 

   Ata dymbėdhjetė gurė qė i kishin marrė nga Jordani, Jozueu i ēoi nė Gilgal.  

 

 


21


 

   Pastaj u foli bijve tė Izraelit dhe u tha atyre: "Kur nė tė ardhmen bijtė tuaj do t`i pyesin etėrit e tyre duke thėnė: "Ē`janė kėta gurė?",  

 

 


22


 

   ju do t`ua bėni tė ditur bijve tuaj, duke thėnė: "Izraeli e kaloi kėtė Jordan nė tė thatė,  

 

 


23


 

   sepse Zoti, Perėndia juaj, i thau ujėrat e Jordanit para jush deri sa tė kalonit, ashtu si Zoti, Perėndia juaj, veproi nė Detin e Kuq, tė cilin e thau para nesh deri sa tė kalonim,  

 

 


24


 

   me qėllim qė tėrė popujt e tokės tė pranojnė qė Zoti ka dorė tė fuqishme, dhe qė ju tė keni gjithnjė frikė nga Zoti, Perėndia juaj"". i Pashkės  

 

 


Jozueu 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: