Albanian Bible

Ligji i Pėrtėrirė 33

Ligji i Pėrtėrirė

Return to Index

Chapter 34

1


 

   Pastaj Moisiu u ngjit nga fusha e Moabit nė Malin Nebo, nė majėn e Pisgahut, qė ndodhet nė bregun e kundėrt tė Jerikos. Dhe Zoti i tregoi tėrė vendin e Galaadit deri nė Dan,  

 

 


2


 

   tėrė Naftalin, vendin e Efraimit dhe tė Manasit, tėrė vendin e Judės deri nė detin perėndimor,  

 

 


3


 

   Negevin dhe fushėn e luginės tė Jerikos, qytet i palmave, deri nė Tsoar.  

 

 


4


 

   Zoti tha: "Ky ėshtė vendi qė u premtova me betim Abrahamit, Isakut dhe Jakobit, duke u thėnė: "Unė do t`ua jap pasardhėsve tuaj". Ti e pe me sytė e tua, por nuk do tė hysh nė tė!".  

 

 


5


 

   Kėshtu Moisiu, shėrbėtori i Zoit, vdiq aty, nė vendin e Moabit, simbas fjalės sė Zotit.  

 

 


6


 

   Dhe Zoti e varrosi nė luginėn e vendit tė Moabit, pėrballė Beth-Peorit; dhe askush nuk e ka mėsuar deri mė sot vendin e varrit tė tij.  

 

 


7


 

   Moisiu ishte njėqind e njėzet vjeē kur vdiq; shikimi i tij nuk ishte dobėsuar dhe fuqia e tij nuk i qe mpakur.  

 

 


8


 

   Bijtė e Izraelit e qanė nė fushat e Moabit tridhjetė ditė; pastaj ditėt e zisė dhe tė vajtimit pėr Moisiun morėn fund.  

 

 


9


 

   Atėherė Jozueu, bir i Nunit, u mbush me frymėn e diturisė, sepse Moisiu kishte vėnė duart mbi tė; kėshtu bijtė e Izraelit iu bindėn atij dhe vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Moisiun Zoti.  

 

 


10


 

   Nuk doli mė nė Izrael njė profet i ngjashėm me Moisiun, me tė cilin Zoti fliste sy pėr sy,  

 

 


11


 

   nė tė gjitha shenjat dhe mrekullitė qė Zoti e dėrgoi tė bėnte nė vendin e Egjiptit para Faraonit, para tėrė shėrbėtorėve tė tij dhe tėrė vendit tė tij,  

 

 


12


 

   nė tė gjithė madhėshtinė e fuqisė dhe nė tė gjitha gjėrat e mėdha dhe tė tmerrshme qė Moisiu kreu pėrpara syve tė tė gjithė Izraelit.  

 

 


Jozueu 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: