Albanian Bible

Ligji i Pėrtėrirė 32

Ligji i Pėrtėrirė

Return to Index

Chapter 33

1


 

   Ky ėshtė bekimi me tė cilin Moisiu, njeri i Perėndisė, bekoi bijtė e Izraelit, para se tė vdiste.  

 

 


2


 

   Dhe u tha: "Zoti erdhi nga Sinai dhe u ngrit mbi ta nė Seir; u paraqit nė madhėshtinė e tij nga mali Paran, arriti nga mesi i njė morie shenjtorėsh; nga e djathta e tyre dilte pėr ta njė ligj i zjarrtė.  

 

 


3


 

   Me siguri ai i do popujt; tė gjithė shenjtorėt e tij janė nė duart e tua; ata janė ulur nė kėmbėt e tua, secili i dėgjon fjalėt e tua.  

 

 


4


 

   Moisiu na ka urdhėruar njė ligj, njė trashėgimi tė asamblesė sė Jakobit.  

 

 


5


 

   Ai ka qenė mbret nė Jeshuruni, kur mblidheshin krerėt e popullit, tėrė fiset e Izraelit tok.  

 

 


6


 

   Rroftė Rubeni dhe mos vdektė; por njerėzit e tij mbetshin pak".  

 

 


7


 

   Judės pėrkundrazi i tha kėto: "Dėgjo, o Zot, zėrin e Judės dhe ktheje tek populli i tij; dora e tij lufton pėr ēėshtjen e tij; bėhu ti njė ndihmės i tij kundėr armiqve tė tij.  

 

 


8


 

   Pastaj pėr Levin tha: "Thumimėt dhe Urimėt e tu i pėrkasin njeriut tėnd besimtar, qė ti provove nė Masa dhe me tė cilin je grindur nė ujėrat e Meribės.  

 

 


9


 

   Ai thotė pėr tė atin dhe pėr tė ėmėn: "Unė nuk i kam parė"; ai nuk i njohu vėllezėrit e tij dhe nuk njohu bijtė; sepse Levitėt kanė respektuar fjalėn tėnde dhe kanė ruajtur besėlidhjen tėnde.  

 

 


10


 

   Ata u mėsojnė dekretet e tua Jakobit dhe ligjin tėnd Izraelit; vėnė temjanin para teje dhe tėrė olokaustin mbi altarin tėnd.  

 

 


11


 

   O Zot, beko forcėn e tij dhe prano veprėn e duarve tė tij. Shpo tej e pėrtej ata qė ngrejnė krye kundėr atij dhe qė e urrejnė, me qėllim qė tė mos ngrihen mė".  

 

 


12


 

   Pėrsa i pėrket Beniaminit, ai tha: "I dashuri i Zotit do tė banojė me siguri pranė tij. Zoti do ta mbrojė vazhdimisht dhe do tė banojė nė krahėt e tij".  

 

 


13


 

   Pėrsa i pėrket Jozefit, ai tha: "Vendi i tij qoftė i bekuar nga Zoti me dhurata tė ēmuara tė qiellit, me vesėn, me ujėrat e humnerės qė ndodhet poshtė,  

 

 


14


 

   me frytet e ēmuara tė diellit, me prodhimet e ēmuara tė ēdo muaji,  

 

 


15


 

   me prodhimet mė tė mira tė maleve tė lashta, me dhuratat e ēmuara tė kodrave tė pėrjetshme,  

 

 


16


 

   me dhuratat e ēmuara tė tokės dhe tė tė gjitha gjėrave qė ajo pėrmban. Favori i atij qė ishte nė ferrishte tė bjerė mbi kryet e Jozefit, mbi majėn e kokės sė atij qė ėshtė zgjedhur ndėrmjet vėllezėrve tė tij!  

 

 


17


 

   Madhėshtia e tij ėshtė si ajo e demit tė tij tė parėlindur, brirėt e tij janė si brirėt e njė bualli. Me to do tė shpojė tėrė popujt, deri nė skajet e dheut. Kėto janė moritė e Efraimit. Kėto janė mijėrat e Manasit".  

 

 


18


 

   Pėrsa i pėrket Zabulonit, ai tha: "Gėzoje, Zabulon, daljen tėnde, dhe ti Isakar, ndejtjen nė ēadrat e tua!  

 

 


19


 

   Ata do tė thėrrasin popujt nė mal dhe aty do tė ofrojnė flijime drejtėsie; sepse ata do tė thithin bollėkun e detrave dhe thesaret e fshehura nė rėrė".  

 

 


20


 

   Pėrsa i pėrket Gadit, ai tha: "I bekuar qoftė ai qė e shtrin Gadin. Ai rri shtrirė si njė luaneshė dhe copėton krahė dhe kafkė.  

 

 


21


 

   Ai shtie nė dorė pjesėn e parė pėr veten e tij, sepse aty ishte pjesa e parė e rezervuar e udhėheqėsit; ai erdhi me krerėt e popullit dhe zbatoi drejtėsinė e Zotit dhe dekretet e tij me Izraelin".  

 

 


22


 

   Pėrsa i pėrket Danit, ai tha: "Dani ėshtė njė luan i vogėl, qė hidhet nga Bashani".  

 

 


23


 

   Pėrsa i pėrket Neftalit, ai tha: "O Neftali, i ngopur me favore dhe i mbushur me bekime tė Zotit, pushto perėndimin dhe jugun".  

 

 


24


 

   Pėrsa i pėrket Asherit, ai tha: "Mė i bekuari nga tėrė bijtė qoftė Asheri! Le tė jetė i preferuari i vėllezėrve tė tij dhe tė zhysė kėmbėn e tij nė vaj.  

 

 


25


 

   Sandalet e tij tė jenė prej hekuri dhe prej bronzi, dhe forca jote tė vazhdojė sa janė ditėt e tua.  

 

 


26


 

   Askush nuk ėshtė barabar me Perėndinė e Jeshurunit, qė shkon me kalė nėpėr qiejtė nė ndihmėn tėnde dhe shkon mbi retė me madhėshtinė e tij.  

 

 


27


 

   Perėndia i kohėve tė lashta ėshtė streha jote dhe poshtė teje ndodhen krahėt e tij tė pėrjetshėm. Ai do ta dėbojė armikun para teje dhe do tė thotė: "Shkatėrroje!".  

 

 


28


 

   Atėherė Izraeli do ta ndiejė veten tė sigurtė, nė njė vend gruri dhe mushti; dhe qielli i tij di tė japė vesė.  

 

 


29


 

   Ti je i lumtur, o Izrarel! Kush ėshtė barabar me ty, o popull i shpėtuar nga Zoti? Ai ėshtė mburoja qė tė ndihmon dhe shpata e lavdisė sate. Armiqtė e tu do tė tė nėnshtrohen dhe ti do tė shkelėsh vendet e tyre tė larta".  

 

 


Ligji i Pėrtėrirė 34

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: