Albanian Bible

Ligji i Pėrtėrirė 9

Ligji i Pėrtėrirė

Return to Index

Chapter 10

1


 

   "Nė atė kohė Zoti mė tha: "Pre dy pllaka prej guri tė njėllojta me tė parat dhe ngjitu tek unė nė mal; bėj njė arkė prej druri.  

 

 


2


 

   Unė do tė shkruaj mbi pllakat fjalėt qė ishin mbi pllakat e para qė ti copėtove, dhe ti do t`i vėsh nė arkė".  

 

 


3


 

   Kėshtu bėra njė arkė prej dru akacjeje dhe preva dy pllaka prej guri tė njėllojta me tė parat; pastaj u ngjita nė mal me dy pllakat nė dorė.  

 

 


4


 

   Dhe Zoti shkroi mbi pllakat atė qė kishte shkruar herėn e parė, domethėnė dhjetė urdhėrimet qė Zoti kishte shpallur pėr ju nė mal, nė mes tė zjarrit, ditėn e asamblesė. Pastaj Zoti m`i dorėzoi mua.  

 

 


5


 

   Atėherė u ktheva dhe zbrita nga mali; i vura pllakat nė arkėn qė kisha bėrė; dhe ato ndodhen aty, ashtu si mė kishte urdhėruar Zoti.  

 

 


6


 

   (Bijtė e Izraelit u nisėn nga puset e bijve tė Jakaanit nė drejtim tė Moserahut. Aty vdiq Aaroni dhe aty u varros; dhe Eleazari bir i tij, u bė prift nė vend tė tij.  

 

 


7


 

   Qė andej u nisėn nė drejtim tė Gudgodahut dhe nga Gudgodahu pėr nė Jotbathah, vendi me rrjedha ujore.  

 

 


8


 

   Nė atė kohė Zoti veēoi fisin e Levit pėr ta mbartur arkėn e besėlidhjes sė Zotit, pėr tė qenė pėrpara Zotit dhe pėr t`i shėrbyer, si dhe pėr tė bekuar nė emėr tė tij deri ditėn e sotme.  

 

 


9


 

   Prandaj Levi nuk ka pjesė, as trashėgimi me vėllezėrit e tij; Zoti ėshtė trashėgimia e tij, ashtu si Zoti, Perėndia yt, u kishte premtuar).  

 

 


10


 

   Unė mbeta nė mal dyzet ditė e dyzet net me radhė si herėn e parė; Zoti mė dėgjoi edhe kėtė herė dhe nuk pranoi tė tė shkatėrrojė.  

 

 


11


 

   Atėherė Zoti mė tha: "Ēohu, nis rrugėn nė krye tė popullit, qė ata tė futen e tė pushtojnė vendin qė jam betuar t`u jap etėrve tė tyre".  

 

 


12


 

   Dhe tani, o Izrael, ēfarė kėrkon nga ti Zoti, Perėndia yt? Tė kesh frikė nga Zoti, Perėndia yt, tė ecėsh nė tėrė rrugėt e tij, ta duash dhe t`i shėrbesh Zotit, Perėndisė tėnd, me gjithė zemėr e me gjithė shpirt,  

 

 


13


 

   dhe tė respektosh pėr tė mirėn tėnde tė gjitha urdhėrimet dhe statutet e Zotit qė sot tė urdhėroj.  

 

 


14


 

   Ja, Zotit, Perėndisė tėnd, i pėrkasin qiejtė, qiejtė e qiejve, toka dhe gjithēka ajo pėrmban;  

 

 


15


 

   por Zoti u fali dashurinė e tij vetėm etėrve tė tu dhe i deshi ata; dhe mbas tyre midis tėrė popujve zgjodhi pasardhėsit e tyre, domethėnė ju, ashtu siē po ndodh sot.  

 

 


16


 

   Prandaj do tė rrethpritni prepucin e zemrės suaj dhe nuk do ta fortėsoni mė qafėn tuaj;  

 

 


17


 

   sepse Zoti, Perėndia juaj, ėshtė Perėndia i perėndive, Zotėria i zotėrive, Perėndia i madh, i fortė dhe i tmerrshėm qė nuk ėshtė fare i anshėm dhe nuk pranon dhurata,  

 

 


18


 

   qė u siguron drejtėsi jetimėve dhe tė vejave, qė e do tė huajin dhe i jep bukė dhe veshje.  

 

 


19


 

   Duajeni, pra, tė huajin, sepse edhe ju ishit tė huaj nė vendin e Egjiptit.  

 

 


20


 

   Do tė kesh frikė nga Zoti, Perėndia yt, do t`i shėrbesh atij, do tė jesh lidhur ngushtė me tė dhe do tė betohesh me emrin e tij.  

 

 


21


 

   Ai ėshtė lavdia jote, ai ėshtė Perėndia yt, qė ka bėrė pėr ty ato gjėra tė mėdha dhe tė tmershme qė sytė e tua i kanė parė.  

 

 


22


 

   Etėrit e tu zbritėn nė Egjipt nė njė numėr qė nuk i kapėrxente tė shtatėdhjetė personat; dhe tani Zoti, Perėndia yt, tė ka shumėzuar si yjet e qiellit".  

 

 


Ligji i Pėrtėrirė 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: