Albanian Bible

Numrat 35

Numrat

Return to Index

Chapter 36

1


 

   Kryefamiljarėt e bijve tė Galaadit, birit tė Makielit, bir i Manasit, tė familjeve tė bijve tė Jozefit, u ngritėn mė kėmbė dhe i dolėn pėrpara Moisiut dhe prijėsve, kryefamiljarėve tė bijve tė Izraelit,  

 

 


2


 

   dhe thanė: "Zoti ka urdhėruar zotėrinė time t`u japė nė trashėgimi me short vendin e bijve tė Izraelit; zotėria ime ka marrė gjithashtu urdhėrin e Zotit t`u japė trashėgiminė e vėllait tonė Tselofehad bijave tė tij.  

 

 


3


 

   Nė qoftė se ato martohen me njė nga bijtė e fiseve tė tjera tė Izraelit, trashėgimia e tyre do tė hiqet nga trashėgimia e etėrve tanė dhe do t`i shtohet trashėgimisė sė fisit nė tė cilin do tė hyjnė; kėshtu do tė hiqet nga trashėgimia qė na ra nė short.  

 

 


4


 

   Kur tė vijė jubileu i bijve tė Izraelit, trashėgimia e tyre do t`i shtohet trashėgimisė sė fisit tė cilit i pėrkasin tani; kėshtu trashėgimia e tyre do tė hiqet nga trashėgimia e fisit tė etėrve tanė".  

 

 


5


 

   Atėherė Moisiu urdhėroi bijtė e Izraelit simbas porosisė qė kishte nga Zoti, duke thėnė: "Fisi i bijve tė Jozefit e ka mirė.  

 

 


6


 

   Kjo ėshtė ajo qė Zoti urdhėron lidhur me bijat e Tselofehadit: "Ato mund tė martohen me cilindo qė u duket i pėrshtatshėm, mjafton qė tė martohen nė njė familje qė bėn pjesė nė fisin e etėrve tė tyre".  

 

 


7


 

   Kėshtu trashėgimia e bijve tė Izraelit nuk do tė kalojė nga njė fis nė tjetrin, sepse ēdo bir i Izraelit do tė mbetet i lidhur me trashėgiminė e fisit tė etėrve tė tij.  

 

 


8


 

   Dhe ēdo vajzė qė zotėron njė trashėgimi nė njė nga fiset e bijve tė Izraelit, do tė martohet me njė burrė qė i pėrket njė familjeje tė fisit tė atit tė saj; kėshtu ēdo bir i Izraelit do tė ruajė trashėgiminė e etėrve tė tij.  

 

 


9


 

   Nė kėtė mėnyrė asnjė trashėgimi nuk do tė kalojė nga njė fis nė tjetrin, por secili fis i bijve tė Izraelit do tė mbetet i lidhur me trashėgiminė e tij".  

 

 


10


 

   Bijat e Tselofehadit vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.  

 

 


11


 

   Mahlah, Thirtsah, Hoglah, Milkah dhe Noah, bija tė Tselofehadit, u martuan me bijtė e ungjėrve tė tyre;  

 

 


12


 

   u martuan nė familjet e bijve tė Manasit, birit tė Jozefit, dhe trashėgimia e tyre mbeti nė fisin e familjes sė tyre.  

 

 


13


 

   Kėto janė urdhėrimet dhe dekretet qė Zoti u dha bijve tė Izraelit me anė tė Moisiut nė fushat e Moabit pranė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos.  

 

 


Ligji i Pėrtėrirė 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: