Albanian Bible

Numrat 7

Numrat

Return to Index

Chapter 8

1


 

   Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


2


 

   "Foli Aaronit dhe i thuaj: Kur do tė vendosėsh llambat, shtatė llambat duhet tė ndriēojnė pjesėn e pėrparme tė shandanit".  

 

 


3


 

   Dhe Aaroni veproi kėshtu: i vendosi llambat nė mėnyrė qė tė ndriēonin pjesėn e pėrparme tė shandanit, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.  

 

 


4


 

   Shandani ishte ndėrtuar kėshtu: ishte prej ari tė rrahur; ishte punuar me ēekiē nga kėmba e tij deri tek lulet e tij. Moisiu e kishte bėrė shandanin simbas modelit qė i kishte treguar Zoti.  

 

 


5


 

   Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


6


 

   "Merr Levitėt ndėr bijtė e Izraelit dhe pastroji.  

 

 


7


 

   Do tė veprosh kėshtu pėr t`i pastruar: do tė spėrkatėsh ujė mbi ta pėr t`i pastruar; pastaj do tė heqin njė brisk mbi tėrė trupin e tyre, do tė lajnė rrobat e tyre dhe do tė pastrohen.  

 

 


8


 

   Pastaj do tė marrin njė dem tė vogėl me blatimin e ushqimit prej majė mielli tė pėrzier me vaj ndėrsa ti do tė marrėsh njė dem tjetėr si flijim pėr mėkatin.  

 

 


9


 

   Do t`i afrosh Levitėt pėrpara ēadrės sė mbledhjes dhe do tė thėrrasėsh tėrė asamblenė e bijve tė Izraelit.  

 

 


10


 

   Kėshtu do t`i afrosh Levitėt pėrpara Zotit dhe bijtė e Izraelit do tė vėnė duart e tyre mbi Levitėt;  

 

 


11


 

   pastaj Aaroni do t`i paraqesė Levitėt si ofertė tė tundur para Zotit nga ana e bijve tė Izraelit, me qėllim qė tė kryejnė shėrbimin e Zotit.  

 

 


12


 

   Pastaj Levitėt do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e demave tė vegjėl, dhe ti do tė ofrosh njėrin prej tyre si flijim pėr mėkatin dhe tjetrin si olokaust pėr Zotin, pėr tė bėrė shlyerjen pėr Levitėt.  

 

 


13


 

   Do t`i mbash mė kėmbė Levitėt pėrpara Aaronit dhe para bijve tė tij dhe do t`i paraqitėsh si njė ofertė tė tundur pėr Zotin.  

 

 


14


 

   Kėshtu do t`i ndash Levitėt nga gjiri i bijve tė Izraelit dhe Levitėt do tė jenė tė mitė.  

 

 


15


 

   Pas kėsaj Levitėt do tė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė kryer shėrbimin; kėshtu ti do t`i pastrosh dhe do t`i paraqitėsh si njė ofertė tė tundur,  

 

 


16


 

   sepse mė janė dhėnė plotėsisht nga gjiri i bijve tė Izraelit; unė i mora pėr vete, nė vend tė tė gjithė atyre qė ēelin barkun e nėnės, nė vend tė tė parėlindurve tė tė gjithė bijve tė Izraelit.  

 

 


17


 

   Sepse tė gjithė tė parėlindurit e bijve tė Izraelit, si tė njerėzve ashtu dhe tė kafshėve, mė takojnė mua; i shenjtėrova pėr vete ditėn qė godita tėrė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit.  

 

 


18


 

   Mora Levitėt nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve tė bijve tė Izraelit.  

 

 


19


 

   Dhe i dhurova Aaronit dhe bijve tė tij Levitėt nga gjiri i bijve tė Izraelit me qėllim qė tė kryejnė shėrbimin e bijve tė Izraelit nė ēadrėn e mbledhjes dhe qė tė bėjnė shlyerjen pėr bijtė e Izraelit, qė tė mos ndodhė asnjė fatkeqėsi midis bijve tė Izraelit kur i afrohen shenjtėrores".  

 

 


20


 

   Kėshtu vepruan Moisiu, Aaroni dhe tėrė asambleja e bijve tė Izraelit me Levitėt; bijtė e Izraelit u bėnė Levitėve tė gjitha ato qė Zoti i kishte urdhėruar Moisiut lidhur me ta.  

 

 


21


 

   Dhe Levitėt u pastruan dhe i lanė rrobat e tyre; pastaj Aaroni i paraqiti si njė ofertė tė tundur pėrpara Zotit dhe bėri shlyerjen pėr ta, pėr t`i pastruar.  

 

 


22


 

   Pas kėsaj Levitėt hynė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė bėrė shėrbimin e tyre nė prani tė Aaronit dhe tė bijve tė tij. Ata u bėnė Levitėve atė qė Zoti i kishte urdhėruar Moisiut lidhur me ta.  

 

 


23


 

   Pastaj Zoti i foli Moisiut duke i thėnė:  

 

 


24


 

   "Kjo ėshtė ajo qė u takon Levitėve; nga mosha njėzet e pesė vjeē e lart Leviti do tė hyjė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė kryer shėrbimet e rastit;  

 

 


25


 

   nė moshėn pesėdhjetė vjeē do ta ndėrpresė kėtė shėrbim dhe nuk do tė shėrbejė mė.  

 

 


26


 

   Do tė mund tė ndihmojė vėllezėrit e tij nė ēadrėn e mbledhjes, ndėrsa kėta kryejnė detyrat e tyre; por ai vetė nuk do tė kryejė asnjė shėrbim. Kėshtu do tė veprosh me Levitėt lidhur me detyrat e tyre".  

 

 


Numrat 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: