Albanian Bible

Numrat 1

Numrat

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Zoti i foli akoma Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:  

 

 


2


 

   "Bijtė e Izraelit do tė vendosen secili pranė flamurit tė vet nėn shenjat e shtėpisė sė etėrve tė tyre; do tė vendosen rreth e rrotull ēadrės sė mbledhjes, por nė njė farė largėsie prej saj.  

 

 


3


 

   Nė krahun lindor, ndaj diellit qė po ngrihet, do tė vendoset flamuri i kampit tė Judės simbas renditjes sė tij; prijėsi i bijve tė Efraimit ėshtė Nashoni, bir i Aminadabit;  

 

 


4


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin shtatėdhjetė e katėr mijė e gjashtėqind.  

 

 


5


 

   Pranė tij do tė vendoset fisi i Isakarit; prijėsi i bijve tė Isakarit ėshtė Nethaneeli, bir i Tsuarit;  

 

 


6


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin pesėqind e katėr mijė e katėrqind.  

 

 


7


 

   Pastaj do tė vijė fisi i Zabulonit; prijėsi i bijve tė Zabulonit ėshtė Eliabi, bir i Helonit;  

 

 


8


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin pesėdhjetė e shtatė mijė e katėrqind.  

 

 


9


 

   Tė gjithė ata qė u regjistruan nė kampin e Judės, simbas ndarjeve tė tij, ishin njėqind e tetėdhjetė e gjashtė mijė e katėrqind. Ata do ta fillojnė marshimin tė parėt.  

 

 


10


 

   Nė krahun jugor do tė vihet flamuri i kampit tė Rubenit simbas renditjes sė ushtarėve tė tij; dhe prijėsi i bijve tė Rubenit ėshtė Elitsuri, bir i Shedeurit;  

 

 


11


 

   dhe ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin dyzet e gjashtė mijė e pesėqind.  

 

 


12


 

   Pranė tij do tė vendoset fisi i Simeonit; dhe prijėsi i bijve tė Simeonit ėshtė Shelumjeli, bir i Tsurishadait;  

 

 


13


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin pesėdhjetė e nėntė mijė e treqind.  

 

 


14


 

   Pastaj do tė vijė fisi i Gadit; prijėsi i bijve tė Gadit ėshtė Eliasafi, bir i Reuelit,  

 

 


15


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin dyzet e pesė mijė e gjashtėqind e pesėdhjetė.  

 

 


16


 

   Tėrė ata qė janė regjistruar nė kampin e Rubenit, simbas divizioneve tė tyre, ishin njėqind e pesėdhjetė e njė mijė e katėrqind e pesėdhjetė. Kėta do ta fillojnė marshimin tė dytėt.  

 

 


17


 

   Pastaj do tė niset pėr marshim ēadra e mbledhjes bashkė me kampin e Levitėve nė mes tė kampeve tė tjera. Do ta fillojnė marshimin nė po atė rend tė sistemimit tė tyre, duke qėndruar secili nė vendin e tij, pranė flamurit tė vet.  

 

 


18


 

   Nė krahun perėndimor do tė jetė flamuri i kampit tė Efraimit simbas renditjes sė tij, prijėsi i bijve tė Efraimit ėshtė Elishama, bir i Amihudit;  

 

 


19


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin dyzet mijė e pesėqind.  

 

 


20


 

   Pranė tij do tė zėrė vend fisi i Manasit; prijėsi i bijve tė Manasit ėshtė Gamalieli, bir i Pedahtsurit;  

 

 


21


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin tridhjetė e dy mijė e dyqind.  

 

 


22


 

   Pastaj do tė vijė fisi i Beniaminit; prijėsi i bijve tė Beniaminit ėshtė Abidan, bir i Gideonit;  

 

 


23


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin tridhjetė e pesė mijė e katėrqind.  

 

 


24


 

   Tė gjithė ata qė janė regjistruar nė kampin e Efraimit, simbas divizioneve tė tyre, ishin njėqind e tetė mijė e njėqind. Kėta do ta fillojnė marshimin tė tretėt.  

 

 


25


 

   Nė krahun perėndimor do tė jetė flamuri i kampit tė Danit simbas renditjes sė tij; prijėsi i bijve tė Danit ėshtė Ahiezeri, bir i Amishadait;  

 

 


26


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin gjashtėdhjetė e dy mijė e shtatėqind.  

 

 


27


 

   Pranė tij do tė zėrė vend fisi i Asherit; prijėsi i bijve tė Asherit ėshtė Pagieli, bir i Okranit;  

 

 


28


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin dyzet e njė mijė e pesėqind.  

 

 


29


 

   Pastaj do tė vijė fisi i Neftalit; prijėsi i bijve tė Neftalit ėshtė Ahira, bir i Enanit;  

 

 


30


 

   ata qė u regjistruan nė divizionin e tij ishin pesėdhjetė e tre mijė e katėrqind.  

 

 


31


 

   Tė gjithė ata qė u regjistruan nė divizionin e Danit, ishin njėqind e pesėdhjetė e shtatė mijė e gjashtėqind. Ata do tė nisen pėr marshim tė fundit, pranė flamujve tė tyre".  

 

 


32


 

   Kėta janė bijtė e Izraelit qė u regjistruan nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre. Tė gjithė ata qė u regjistruan nė kampet e ndryshme simbas divizioneve tė tyre ishin gjashtėqind e tre mijė e pesėqind e pesėdhjetė.  

 

 


33


 

   Por Levitėt nuk u regjistruan me bijtė e Izraelit, sepse kėshtu e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.  

 

 


34


 

   Bijtė e Izraelit iu bindėn tė gjitha urdhrave qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut: kėshtu ata fushuan pranė flamurėve tė tyre dhe kėshtu e nisnin marshimin, secili simbas familjes sė tij dhe simbas shtėpisė sė etėrve tė tij.  

 

 


Numrat 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: