Albanian Bible

Levitiku 17

Levitiku

Return to Index

Chapter 18

1


 

   Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


2


 

   "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Unė jam Zoti, Perėndia juaj.  

 

 


3


 

   Nuk do tė bėni siē bėjnė nė vendin e Egjiptit, ku keni banuar, dhe nuk do tė bėni siē bėjnė nė vendin e Kanaanit ku po ju ēoj; ju nuk do tė ndiqni zakonet e tyre.  

 

 


4


 

   Do tė zbatoni dekretet e mia dhe do tė respektoni statutet e mia, duke iu pėrmbajtur atyre. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.  

 

 


5


 

   Do tė respektoni statutet dhe dekretet e mia, me anėn e tė cilave, kushdo qė i zbaton nė praktikė, ka pėr tė jetuar. Unė jam Zoti.  

 

 


6


 

   Asnjė nga ju nuk do t`i afrohet ndonjė tė afėrmi nga gjaku pėr tė zbuluar lakuriqėsinė e tij. Unė jam Zoti.  

 

 


7


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e atit tėnd apo lakuriqėsinė e nėnės sate; ajo ėshtė nėna jote; nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e saj.  

 

 


8


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e gruas sė atit tėnd; ajo ėshtė lakuriqėsia e atit tėnd.  

 

 


9


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sate, bijė e atit tėnd ose bijė e nėnės sate, qoftė e lindur nė shtėpi ose jashtė saj.  

 

 


10


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e bijės sė birit tėnd apo tė bijės sė bijės sate, sepse lakuriqėsia e tyre ėshtė vetė lakuriqėsia jote.  

 

 


11


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e bijės sė gruas tė atit tėnd, e lindur nga ati yt; ėshtė motra jote; mos zbulo lakuriqėsinė e saj.  

 

 


12


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sė atit tėnd; ėshtė njė e afėrme e ngushtė e atit tėnd.  

 

 


13


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sė nėnės sate, sepse ėshtė njė e afėrme e ngushtė e nėnės sate.  

 

 


14


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e vėllait tė atit tėnd; nuk do t`i afrohesh gruas sė tij; ajo ėshtė halla jote.  

 

 


15


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e nuses sė birit tėnd; ajo ėshtė gruaja e djalit tėnd; mos zbulo lakuriqėsinė e saj.  

 

 


16


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e gruas sė vėllait tėnd; ėshtė lakuriqėsia e vėllait tėnd.  

 

 


17


 

   Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e njė gruaje dhe tė bijės sė saj; nuk do tė marrėsh bijėn e birit tė saj, as bijėn e bijės sė saj pėr tė zbuluar lakuriqėsinė; janė tė afėrm tė ngushtė tė saj; ėshtė njė incest.  

 

 


18


 

   Nuk do tė marrėsh njė grua bashkė me tė motrėn pėr ta bėrė shemėr, duke zbuluar lakuriqėsinė e saj ndėrsa tjetra ėshtė akoma gjallė.  

 

 


19


 

   Nuk do t`i afrohesh njė gruaje pėr tė zbuluar lakuriqėsinė e saj nė periudhėn e papastėrtisė sė saj tė shkaktuar nga zakonet.  

 

 


20


 

   Nuk do tė kesh marrėdhėnie seksuale me gruan e fqinjit tėnd pėr t`u ndotur me tė.  

 

 


21


 

   Nuk do tė lejosh qė asnjė prej trashėgimtarėve tė tu t`i ofrohet Molekut; dhe nuk do tė pėrdhosėsh emrin e Perėndisė tėnd. Unė jam Zoti.  

 

 


22


 

   Nuk do tė kesh marrėdhėnie seksuale me njė burrė, ashtu si bėhet me njė grua; ėshtė njė gjė e neveritshme.  

 

 


23


 

   Nuk do tė bashkohesh me asnjė kafshė duke u ndotur me tė; gjithashtu asnjė grua tė mos i afrohet njė kafshe pėr t`u bashkuar me tė; ėshtė njė degjenerim i neveritshėm.  

 

 


24


 

   Mos u ndotni me asnjė nga kėto gjėra, sepse me gjithė kėto gjėra janė ndotur kombet qė po bėhem gati t`i pėrzė pėrpara jush.  

 

 


25


 

   Vendi ėshtė ndotur; prandaj unė do ta dėnoj pėr paudhėsinė e tij, dhe vendi do tė vjellė banorėt e tij.  

 

 


26


 

   Ju, pra, do tė respektoni statutet dhe dekretet e mia dhe nuk do tė kryeni asnjė nga ato gjėra tė neveritshme, as ai qė ka lindur nė vend ashtu edhe i huaji qė banon midis jush,  

 

 


27


 

   (sepse tė gjithė kėto gjėra tė neveritshme i kanė bėrė banorėt e vendit qė ishin para jush, dhe vendi ėshtė ndotur),  

 

 


28


 

   qė edhe ju, po tė jetė se e ndotni, vendi tė mos ju vjellė ashtu si ka vjellė kombin qė ishte para jush.  

 

 


29


 

   Sepse cilido qė kryen ndonjė prej kėtyre gjėrave tė neveritshme, personat qė i kryejnė do tė shfarosen nė mes tė tyre.  

 

 


30


 

   Do tė respektoni, pra, urdhėrimet e mia, nuk do tė ndiqni asnjė nga zakonet e neveritshme qė janė para jush dhe nuk do tė ndoteni me to. Unė jam Zoti, Perėndia juaj".  

 

 


Levitiku 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: