Albanian Bible

Levitiku 11

Levitiku

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė:  

 

 


2


 

   "Folu kėshtu bijve tė Izraelit: Nė qoftė se njė grua mbetet me barrė dhe lind njė mashkull, do tė jetė e papastėr pėr shtatė ditė, do tė jetė e papastėr si nė ditėt e zakoneve tė saj.  

 

 


3


 

   Ditėn e tetė do tė rrethpritet mishi i prepucit tė djalit.  

 

 


4


 

   Pastaj ajo do tė rrijė akoma tridhjetė e tre ditė pėr tė pastruar gjakun e saj; nuk do tė prekė asnjė send tė shenjtė dhe nuk do tė hyjė nė shenjtėroren, deri sa tė plotėsohen ditėt e pastrimit tė saj.  

 

 


5


 

   Por nė rast se lind njė vajzė, ajo do tė jetė e papastėr dy javė si nė kohėn e zakoneve tė saj; dhe do tė rrijė gjashtėdhjetė ditė pėr t`u pastruar nga gjaku.  

 

 


6


 

   Kur tė plotėsohen ditėt e pastrimit tė saj, pavarėsisht nė se ėshtė fjala pėr njė djalė apo vajzė, do t`i ēojė priftit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, njė qengj motak si olokaust dhe njė pėllumb tė ri o njė turtull, si flijim pėr mėkatin.  

 

 


7


 

   Pastaj prifti do t`i ofrojė para Zotit dhe do tė bėjė shlyerjen pėr tė; dhe ajo do tė jetė pastruar nga rrjedha e gjakut tė saj. Ky ėshtė ligji pėr gruan qė lind njė mashkull apo njė femėr.  

 

 


8


 

   Dhe nė rast se i mungojnė mjetet pėr tė ofruar njė qengj, do tė marrė dy turtuj ose dy pėllumba tė rinj, njėrin si olokaust dhe tjetrin si flijimin e mėkatit. Prifti do tė bėjė shlyerjen pėr tė, dhe ajo do tė jetė e pastėr".  

 

 


Levitiku 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: