Albanian Bible

Eksodi 1

Eksodi

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Por njė njeri i shtėpisė sė Levit shkoi e mori pėr grua njė bijė tė Levit.  

 

 


2


 

   Dhe gruaja u ngjiz dhe lindi njė bir; dhe, duke parė qė ishte i bukur, e mbajti fshehur tre muaj.  

 

 


3


 

   Por, kur nuk mundi ta mbante mė tė fshehur, mori njė kanistėr prej xunkthi, e leu me bitum dhe katran, vendosi nė tė fėmijėn dhe e la nė kallamishtėn nė bregun e lumit.  

 

 


4


 

   Motra e fėmijės rrinte nė njė farė largėsie pėr tė mėsuar se ēfarė do t`i ndodhte.  

 

 


5


 

   Por vajza e Faraonit zbriti pėr t`u larė nė lumė, ndėrsa shėrbėtoret e saj shėtisnin buzė lumit. Ajo pa kanistrėn nė kallamishte dhe dėrgoi shėrbėtoren e saj ta marrė.  

 

 


6


 

   E hapi dhe pa fėmijėn; dhe ja, i vogli po qante; asaj iu dhimbs dhe tha: "Ky ėshtė njė fėmijė hebre".  

 

 


7


 

   Atėherė motra e fėmijės i tha bijės sė Faraonit: "A duhet tė shkoj tė thėrras njė tajė nga gratė hebre qė ta mėndė kėtė fėmijė pėr ty?".  

 

 


8


 

   E bija e Faraonit iu pėrgjegj: "Shko". Dhe vajza shkoi tė thėrrasė nėnėn e fėmijės.  

 

 


9


 

   Dhe bija e Faraonit i tha: "Merre me vete kėtė fėmijė, mėnde pėr mua, dhe unė do tė tė jap pagėn tėnde". Kėshtu gruaja e mori fėmijėn dhe e mėndi.  

 

 


10


 

   Kur fėmija u rrit, ajo ia ēoi bijės sė Faraonit; ai u bė bir i saj dhe ajo e quajti Moisi, duke thėnė: "Sepse unė e nxora nga uji".  

 

 


11


 

   Nė ato ditė, kur Moisiu ishte rritur, ndodhi qė ai doli pėr tė gjetur vėllezėrit e tij dhe vuri re se bėnin punė tė rėnda; dhe pa njė Egjiptas qė po rrihte njė burrė hebre, njė nga vėllezėrit e tij.  

 

 


12


 

   Dhe vėshtroi andej e kėtej dhe, duke parė se nuk kishte njeri, e vrau Egjiptasin dhe e fshehu pastaj nėn rėrė.  

 

 


13


 

   Ditėn e nesėrme doli dhe pa dy burra hebrenj qė po grindeshin; ai i tha atij qė kishte faj: "Pse e rreh shokun tėnd?".  

 

 


14


 

   Por ai iu pėrgjigj: "Kush tė ka vėnė prijės dhe gjykatės mbi ne? Mos do tė mė vrasėsh siē vrave Egjiptasin?". Atėherė Moisiu u tremb, dhe tha: "Me siguri kjo gjė dihet nga tė gjithė".  

 

 


15


 

   Kur Faraoni dėgjoi tė flitej pėr ngjarjen, kėrkoi tė vrasė Moisiun; por Moisiu iku nga prania e Faraonit dhe u vendos nė vendin e Madianit; dhe u ul afėr njė pusi.  

 

 


16


 

   Por prifti i Madianit kishte shtatė bija; dhe ato erdhėn pėr tė mbushur ujė dhe pėr tė mbushur koritat pėr t`i dhėnė tė pijė kopesė sė atit tė tyre.  

 

 


17


 

   Por erdhėn disa barinj dhe i pėrzunė. Atėherė Moisiu u ngrit dhe u erdhi nė ndihmė, duke i dhėnė tė pijė kopesė sė tyre.  

 

 


18


 

   Kur shkuan te Reueli, ati i tyre, ai u tha: "Vallė si u kthyet kaq shpejt sot?".  

 

 


19


 

   Ato u pėrgjigjėn: "Njė Egjiptas na liroi nga duart e barinjve; pėrveē kėsaj mbushi ujė pėr ne dhe i dha tė pijė kopesė".  

 

 


20


 

   Atėherė ai u tha bijave tė tij: "Po ai ku ėshtė? Pse e latė kėtė njeri? Thirreni, tė vijė tė hajė".  

 

 


21


 

   Dhe Moisiu pranoi tė banojė tek ai njeri; dhe ai i dha Moisiut pėr grua bijėn e tij, Seforėn.  

 

 


22


 

   Pastaj ajo lindi njė bir qė ai e quajti Gershom, sepse tha: "Unė jam mik nė dhe tė huaj".  

 

 


23


 

   Por ndodhi qė, mbas njė kohe tė gjatė vdiq mbreti i Egjiptit, dhe bijtė e Izraelit rėnkonin pėr shkak tė skllavėrisė; ata bėrtitėn dhe britma e tyre pėr shkak tė skllavėrisė u ngjit deri tek Perėndia.  

 

 


24


 

   Kėshtu Perėndia dėgjoi rėnkimin e tyre, dhe Perėndisė iu kujtua besėlidhja qė kishte pėrfunduar me Abrahamin, me Isakun dhe me Jakobin.  

 

 


25


 

   Dhe Perėndia shikoi bijtė e Izraelit, dhe Perėndia u kujdes pėr ta.  

 

 


Eksodi 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: